Produkt Warmia i Mazury

2015-04-03 08:42:16 (ost. akt: 2015-04-03 08:43:47)
 Produkt Warmia i Mazury

Autor zdjęcia: Zofia Wojciechowska

Czy mieszkańcy Warmii i Mazur, zdają sobie sprawę jak istotne jest podnoszenie jakości, szczególnie w branży usług turystycznych opartych na kulturze i tradycji, na naszym mazurskim i warmińskim dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym ?

Niedawno zostałam nagrodzona przez Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM za rozwiązania w branży turystycznej i działania w dziedzinie rehabilitacji i profilaktyce. A dziś Instytut Hortiterapii znalazł się się wśród laureatów, tym razem prestiżowej nagrody dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Instytutu Hortiterapii otrzymał dwa specjalne certyfikaty - znak "Produkt Warmia i Mazury".

31 marca odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie III Gala wręczania certyfikatów Produkt Warmia i Mazury, na której wyróżniono program " Ogrody Zdrowia- Hortiterapia" oraz " Cykliczne spotkania z hortiterapią ".

Inicjatywa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Certyfikaty wręczał Marszałek Województwa Warmińsko Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, który wielokrotnie wypowiadał się na temat potrzeby zachowania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego z jednoczesną jego promocją i zarządzaniem. W tym miejscu przytoczę jego słowa : "W dobie powszechnej globalizacji i unifikacji istotne staje się zachowanie tożsamości regionu oraz elementów wyróżniających go spośród innych. Dzięki projektowi „Produkt z Warmii i Mazur” zarówno mieszkańcy, jak i osoby odwiedzające nasz region, stają się bardziej świadomymi konsumentami i z większym rozmysłem dokonują zakupów. Dzięki temu produkty i usługi z regionu stają się rozpoznawalne, a ich producenci odnoszą konkretne korzyści, w postaci wzrostu przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, czy wzięcia udziału we wspólnej kampanii promocyjnej o zasięgu regionalnym i krajowym."

Czym jest dziś marka i jakość ? sądzę, że jest tym co nasz powinno wyróżniać. Znak Produkt Warmia i Mazury przyznawany jest w trzech kategoriach: produkt, usługa, wydarzenie. Ubiegać się o ten specjalny znak mogą osoby prywatne, firmy, a także placówki publiczne prowadzące działalność na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.Otrzymując prawo posługiwania się znakiem Produkt Warmia i Mazury osobiście czuję się zmobilizowana do jeszcze większej pracy, zatem zachęcam kolejnych przedsiębiorców, usługodawców, organizatorów wydarzeń do wzięcia udziału w projekcie i podjęcie starań o zdobycie certyfikatu „Produkt Warmia Mazury.

Wręczenie i uroczyste przekazanie certyfikatów podkreśla rolę znaku „Produkt Warmia Mazury”. Moim zdaniem, mieszkańcy Warmii i Mazur, powinni zdawać sobie sprawę jak istotne jest podnoszenie jakości, szczególnie w branży usług turystycznych opartych na kulturze i tradycji, dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym.

Szczególnie ważne ze względu na tworzenie unikatowej oferty dla tzw. prosumentów turystyki, którzy poszukują na Warmii i Mazurach wyjątkowych atrakcji. Zajmując się animacją czasu wolnego w oparciu o zasoby środowiska, bazujemy na naszym wyjątkowym dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym, co pozwala uzyskać dzięki innowacji społecznej i zastosowaniu systemu nowych technologii niezwykłą synergię ze światem natury.

W ten sposób, mam nadzieję nasz horti produkt regionalny oparty na zielonej terapii staje się czymś unikatowym i tak jak nasze znane czytelnikom "Gazety Olsztyńskiej" i "Dziennika Elbląskiego" gadające dachówki stają się wyjątkowej klasy wyrobem. Warto więc uświadamiać konsumentom, że dany produkt pochodzi z naszego regionu, wzbogacony zasobami mazurskiej przyrody o specyficznych walorach nabiera cech indywidualnych, jedynych w swoim rodzaju.

Natura przenika się z kulturą i jeśli szybko to dostrzeżemy będziemy mieli szansę na prawdziwie regionalny produkt wsparty potencjałem społeczności lokalnych. Dużo ostatnio mówi się o roli marketingu regionalnego ale jak to zrobić by dzięki tym działaniom dostatniej żyło się nam wszystkim? być może łączenie potencjału wspólnot lokalnych jest szansą dla Warmii Mazur.


Wśród wyróżnionych na uroczystości mogłam spotkać mieszkańców naszego powiatu i inne firmy z pobliskich gmin, Marcinkowo, Mikołajki i Ruciane Nida. Tego samego dnia wręczono kolejnych kilkadziesiąt certyfikatów podmiotom z województwa warmińsko-mazurskiego, uprawniających nas do korzystania ze znaku „Produkt Warmia Mazury”. Wśród wyróżnionych znalazła się Pani Ewa Wrochna z Muzeum Tradycji Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku oraz zaprzyjaźniony z nami Elbląski Kalster Turystyczny na czele z prezes Hanną Skrobotun. Niespodzianką dnia dla mnie była obecność Państwa Magdaleny i Szymona Markiewiczów, zarządzających rodzinną Fundacją InQubator Kreatywności działającą na rzecz Ogrodów Pokazowych w Marcinkowie, którzy otrzymali także dwa certyfikaty dla swoich ogrodów. Miła niespodzianka, tym bardziej, że na początku tworzenia Ogrodów Pokazowych w Marcinkowie mieliśmy możliwość współpracować ze sobą.

Gratuluję wszystkim dziś otrzymującym Znak Produkt Warmia i Mazury, a Paniom z referatu Promocji i Strategii miasta Mrągowa oraz Pani Burmistrz Mrągowa Otolii Siemieniec dziękuję za wsparcie jakie otrzymujemy, dzięki temu jesteśmy bardziej aktywni w swoich działaniach.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Archipelagii

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB