Daj sztuce więcej niż osiem sekund

2015-03-28 10:47:00 (ost. akt: 2015-03-28 11:17:52)
Daj sztuce więcej niż osiem sekund

Autor zdjęcia: mat. arch. GO/PK

Osiem sekund. Średnio tyle na obejrzenie eksponatu w muzeum lub galerii poświęcają zwiedzający. Alternatywą jest... powolne zwiedzanie. Tylko jak do tego zachęcić widzów?

„Każde dzieło ma swoją historię do opowiedzenia. Wystarczy się w nią wsłuchać” — pod takim hasłem w całej Polsce odbędzie się w kwietniu Dzień Wolnej Sztuki. W tym roku do akcji przyłączyło się po raz pierwszy Muzeum Warmii i Mazur. Mieszkańcy Olsztyna będą mogli spokojnie poznać wybrane eksponaty i dowiedzieć się o nich znacznie więcej niż podczas klasycznego, „szybkiego” zwiedzania. Akcja odbędzie się 18 kwietnia, dokładnie w samo południe.

W trakcie akcji w MWiM będzie można spędzić godzinę z pięcioma wybranymi przez pracowników muzeum eksponatami: rzeźbą św. Floriana, toporem kamiennym z epoki neolitu, obrazem autorstwa Karola Schweikarta, starodrukami z prywatnej biblioteki Mikołaja Kopernika i chorągwią nagrobną Johanna von Kreytzena. Po spędzeniu godziny z jednym z eksponatów wszyscy zwiedzający zostaną zaproszeni na kawę i dyskusję na temat obejrzanych dzieł sztuki.

Pomysłodawczynią przeniesienia ogólnoświatowej akcji Slow Art Day do Polski jest Zuzanna Stańska. Pierwsza polska edycja odbyła się w 2011 roku. W Dniu Wolnej Sztuki bierze udział 57 muzeów i galerii z 34 miast, w tym m.in. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowe w Poznaniu czy Muzeum Sztuki w Łodzi.

kraw


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB