Czy jesteśmy ksenofobami, rasistami i antysemitami? Panel dyskusyjny w BWA

2015-03-05 13:48:49 (ost. akt: 2015-03-05 13:59:40)
Ruda Śląska - Bykowina (Niebieskie Dachy), ul. Aleksandra Kowalskiego

Ruda Śląska - Bykowina (Niebieskie Dachy), ul. Aleksandra Kowalskiego

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy panelu dyskusyjnego, który odbędzie się w czwartek (12 marca) w BWA w Olsztynie. Do rozmowy organizatorzy zachęcają wszystkich, którzy utożsamiają się z Polską, jak i tych, którzy nie czują z nią żadnych więzów.

Na otwarciu wystawy „Święta wojna” Wojciecha Wilczyka wywiązała się ciekawa dyskusja na temat wyłaniającego się z przedstawionych fotografii obrazu Polski i jej istotnych problemów. Dlaczego tak często spotkamy się z symbolami antysemickimi, nawoływaniem do agresji, rasizmem, homofobią?

Czy młode pokolenia rzeczywiście definiują się przez ich pryzmat? Czy są w pełni świadomi, jakich symboli używają i jakie jest ich pierwotne znaczenie? Czy tak wygląda dzisiejszy patriotyzm? Czy
w dzisiejszych czasach możemy jeszcze mówić o patriotyzmie? Czy to, co obserwujemy podczas transmisji manifestacji organizowanych z okazji Święta Niepodległości jest rzeczywistym obrazem polskiego społeczeństwa?

— Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas panelu dyskusyjnego. Z jednej strony żyjemy
w czasach „bez granic” — podróżujemy po świecie, wyjeżdżamy z kraju w poszukiwaniu siebie i lepszego życia. Nie czujemy się związani z Polską tak, jak czuły się starsze pokolenia. Z drugiej — coraz częściej wśród młodych ludzi obserwujemy powrót do korzeni, większe poczucie tożsamości narodowej i szacunku dla tradycji — opisuje problem Justyna Banasiak z BWA Galerii Sztuki w Olsztynie.

W panelu dyskusyjnym mogą wziąć udział zarówno ci, którzy utożsamiają się z Polską, jak i osoby, które nie czują z nią żadnych więzów. — Zapraszamy uczniów i studentów, koła naukowe, specjalistów, ale także osoby prywatne. Wasz głos ma dla nas znaczenie — dodaje Justyna Banasiak.

Panel dyskusyjny
Kondycja polskiego społeczeństwa na podstawie „Świętej wojny” Wojciecha Wilczyka
Czy jesteśmy ksenofobami, rasistami i antysemitami?


12 marca (czwartek), godz. 17:00
sala główna BWA
al. Piłsudskiego 38, Olsztyn

Moderatorzy:
dr hab. Andrzej Kucner — Instytut Filozofii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
dr Piotr Wasyluk — Stowarzyszenie Laboratorium Innowacji Społecznych

Materiały organizatora

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB