Wieczór kolęd Dzisiaj w Betlejem…

2015-01-12 10:16:47 (ost. akt: 2015-01-12 10:43:44)
Wieczór kolęd Dzisiaj w Betlejem…

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas kolędowania. W tradycji polskiej przyjęło się, że kolędy śpiewamy od Wigilii do 2 lutego. Dzisiaj w Betlejem… to koncert, wieczór kolęd, na który zapraszamy do Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej przy ul. Bajkowej.

W niedzielę 18 stycznia 2015r. o godz. 18.30 w wykonaniu Scholi dziecięcej – „Maryjne Słowiki” oraz Chóru przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej usłyszymy najpiękniejsze kolędy zaśpiewane zarówno w sposób tradycyjny jak i w interesujących aranżacjach.

Maryjne Słowiki pod dyrekcją Magdaleny Kowalewskiej zaśpiewają Wśród nocnej ciszy opr. Honorata Cybula, Północ już była, Narodził się Jezus Chrystus, Gore gwiazda Jezusowi opr. ks. Michał Mioduszewski. Dziecięcy zespół „Maryjne Słowiki” powstał przy parafii Matki Bożej Fatimskiej w Olsztynie we wrześniu 2011 roku z inicjatywy Pani Magdaleny Kowalewskiej. W scholii śpiewają dzieci w wieku od 4 do 12 lat.


Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod kierownictwem Benedykta Błońskiego „kolęduje” w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej już po raz piąty. Występy Chóru stały się tradycją Parafii i co roku gromadzą w Sanktuarium miłośników słuchania kolęd w artystycznym wykonaniu.

Chór pod dyrekcją Benedykta Błońskiego zaprezentuje tradycyjne kolędy bożonarodzeniowe w opracowaniach: A.Łuciuka, S.Niewiadomskiego, Wł. Sołtysika, Flasza, S.Wiechowicza i A.Borzyma. Usłyszymy: Dzisiaj w Betlejem, Gdy się Chrystus rodzi, Mizerna cicha, W żłobie leży, Ach, ubogi żłobie, Hej, w dzień Narodzenia, W dzień Bożego Narodzenia

Tryumfy, Gdy śliczna Panna, Lulajże Jezuniu oraz Wśród nocnej ciszy.

W imieniu wykonawców bardzo serdecznie zapraszamy Państwa do Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej przy ul. Bajkowej w Olsztynie w dniu18 stycznia (niedziela), godz.18.30 na piękny wieczór kolęd.


Wstęp wolny! Zapraszamy



Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Chór powstał w październiku 2009 roku. Stworzenie zespołu oraz jego prowadzenie powierzono prof. Benedyktowi Błońskiemu.
Pierwszy, inauguracyjny koncert odbył się 19 grudnia 2009 roku w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Chór z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii zaprezentował publiczności olsztyńskiej kolędy i pastorałki polskie.

Podczas pięcioletniej działalności Chór wykonał dziesiątki koncertów wokalno-instrumentalnych oraz z programem a cappella, zawsze zbierając pochlebne recenzje krytyki w kraju i za granicą. Wystąpił m.in. kilkakrotnie w Kaliningradzie, w Grodnie (Białoruś), w Kłajpedzie i Wilnie (Litwa), a także w Primorsku i w Kiten (Bułgaria), gdzie zdobył I miejsce na Balkan Folk Fest 2010 w kategorii chórów mieszanych.
Chór aktywnie uczestniczył w takich ważnych rocznicach i wydarzeniach jak: dwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina, setna rocznica skomponowania przez Feliksa Nowowiejskiego pieśni „Rota”, rocznice śmierci papieża Jana Pawła II, koncerty w hołdzie ofiarom Katynia, Sybiru i katastrofy pod Smoleńskiem. Rokrocznie występuje w koncertach charytatywnych, pomagając zbierać fundusze na wakacje dla dzieci z najuboższych olsztyńskich rodzin.

Wielkim, niezapomnianym wydarzeniem artystycznym było wykonanie Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego pod batutą twórcy dzieła, z udziałem największych polskich solistów (17 grudnia 2010), a także IX Symfonia Beethovena i Angelus Wojciecha Kilara pod dyrekcją Antoniego Wita (6 czerwca 2014).

W repertuarze zespół posiada m.in.: Carmina burana Orffa, Requiem d-moll Mozarta, Requiem Johna Ruttera (prawykonanie olsztyńskie), Messe modale en septuor Jehana Alaina (prawykonanie polskie), Missa Pro Pace Wojciecha Kilara, opery: Tosca Pucciniego i Traviata Verdiego, operetki: Księżniczkę czardasza Kálmána, Zemstę nietoperza Johanna Straussa.



Benedykt Błoński — dyrygent
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Bezpośrednio po ukończeniu studiów (1982) wrócił do Olsztyna, gdzie rozpoczął działalność artystyczną i naukową. Od tamtego czasu do roku 2009 pracował również z Chórem im. prof. Wiktora Wawrzyczka, obecnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Z chórem tym brał udział w wielu konkursach i festiwalach krajowych i zagranicznych, zdobywając szereg najwyższych nagród (I miejsca, złote medale, a także Grand Prix).
Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną został uhonorowany:
Odznaką Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony Działacz Kultury” (1997); Honorową Odznaką Wojewody Olsztyńskiego „Zasłużony dla Warmii i Mazur” (1997); Złotym Krzyżem Zasługi (2001); Nagrodą indywidualną Prezydenta Miasta Olsztyna (2002); Odznaką Honorową Złotą z Laurem Zarządu Głównego PZChiO; Nagrodami indywidualnymi I i II stopnia Rektora UWM w Olsztynie; Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007); Nagrodą im. Feliksa Nowowiejskiego przyznawaną przez Prezydenta Miasta Olsztyna w dziedzinie sztuk muzycznych (2011), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2012).
W swoim dorobku Benedykt Błoński ma liczne nagrania radiowe i telewizyjne w kraju i za granicą oraz 13 płyt CD:
– Domenico Cimarosa: Requiem pro defunctis,
– Od Palestriny do Lennona,
– Sacrum et profanum,
– Cicha noc, Silent Night, Stille Nacht,
– Czasem... (album wokalno-instrumentalny, prawykonanie),
– Dwupłytowy album: Chwalmy Pana i W śpiewie się radujmy;
– Gaude Mater Polonia...,
– Litania Gietrzwałdzka (album wokalno-instrumentalny, prawykonanie),
– Modlitwa o pokój,
– Feliks Nowowiejski – Pieśni morskie na chór mieszany a capella op. 42 (nr 1-17 i nr 18-34),
– Wonderful World…
Prowadził także setki koncertów krajowych i zagranicznych (Grecja, Irlandia, Wielka Brytania, Belgia, Francja, Watykan, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Rosja, Meksyk, Argentyna) z muzyką polską i zagraniczną, w tym prawykonania.

Od lat współpracuje z chórami zagranicznymi, a także z Filharmonią Warmińsko-Mazurską, dla której przygotowywał i prowadził koncerty oratoryjne. Zasiada w radach artystycznych i jest jurorem licznych konkursów i festiwali chóralnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym (m.in. Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat
w Legnicy, Ogólnopolski Konkurs Chórów a cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy, Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. F. Nowowiejskiego w Barczewie, Międzynarodowe Recitale Chóralne Hora Cantavi w Suwałkach).

Był dyrektorem artystycznym międzynarodowych warsztatów chóralnych Eurochor 2001, dyrektorem artystycznym Polsko-Niemieckiej Akademii Chóralnej In Terra Pax, członkiem International Choir Olympic Council na lata 2008-2012. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.

Wykłada dyrygowanie i metodykę prowadzenia chórów na Podyplomowych Studiach Chórmistrzowskich przy Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Jest pracownikiem naukowym w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (od roku 2012 – dziekanem Wydziału Sztuki), recenzentem wielu prac doktorskich, habilitacyjnych i na tytuł profesora, promotorem czterech prac doktorskich, członkiem Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na lata 2009-2016.

Od roku 2009 prowadzi Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, z którym już osiągnął znaczące sukcesy (m.in. I miejsce w kat. chórów mieszanych na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Kiten/Primorsko (Bułgaria, 2010), a także wykonał takie dzieła wokalno-instrumentalne jak m.in.: Jehana Alaina Messe modale en septuor, Mozarta Requiem, Johna Ruttera Requiem, Krzysztofa Pendereckiego Requiem polskie, Marca-Antoine’a Charpentiera Te Deum, Wojciecha Kilara Missa pro pace, Imre Kalmana Księżniczka czardasza, Johanna Straussa Zemsta nietoperza, Giadomo Pucciniego Tosca, Giuseppe Verdiego Traviata.

W 1999 roku, w wieku 42 lat otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB