Wielogłos Miejski. Zaprasza Teatr Węgajty i BWA Galeria Sztuki w Olsztynie

2014-10-28 12:46:56 (ost. akt: 2014-10-28 12:50:11)
Wielogłos Miejski. Zaprasza Teatr Węgajty i BWA Galeria Sztuki w Olsztynie

Teatr „Węgajty” i BWA Galeria Sztuki Współczesnej w Olsztynie zapraszają w dniach 6-11 listopada na cykl wydarzeń pod wspólnym hasłem „Wielogłos Miejski”.

“Wielogłos - sztuka niewykluczania” to hasło programowe tegorocznej Wioski Teatralnej w Węgajtach. Teraz, jesienią, tworzący ją artyści zaproponowali jej przedłużenie w Olsztynie. Jak tłumaczą - O tej porze roku silniej czujemy związek z miastem i od lat organizujemy działania na styku dwóch przestrzeni: olsztyńskiej i podolsztyńskiej. Zaczęło się od ekologiczno - artystycznej akcji “Łączą nas aleje”, potem przyszedł czas na pierwsze edycje “Miasta w drodze”.

Prologiem “Wielogłosu miejskiego” był pokaz naszej “Ulicy Krokodyli”, 23-go września w Domu Mendelsohna. Chcieliśmy zasygnalizować na starcie problem wykluczenia i kryzysu, oraz myśl o tym, co może być źródłem sił przeciwnych i uzdrawiających. Faktycznie od paru lat istnieje zauważalny proces budzenia się przestrzeni miejskiej. Miasto uzyskuje autonomię, staje się jakby państwem w państwie, tworzy niezależną kulturę. Czemu by nie zapytać o nią w Olsztynie?

Program:

• 6.11.2014, godz. 18.00, sala BWA w Olsztynie
„Wielogłos” – spektakl Teatru Węgajty, inscenizacja: Wacław Sobaszek
Spektakl o zabijaniu, zwierzętach i miłości.

Po spektaklu zapraszamy do „Otwartego Kręgu” rozmowy, pytań i dyskusji.

W nowym spektaklu wychodzimy naprzeciw aktualnym tematom i aktualnej atmosferze. Jak sama nazwa wskazuje "Wielogłos" zawiera cały szereg wątków, jednak wszystkie one ogniskują się wokół ważnych wydarzeń: od spalenia warszawskiej Tęczy do dramatycznych wydarzeń na Majdanie i rozpoczęcia wojny w Ukrainie. Poczucie zagrożenia, którego wcześniej nikt się nie spodziewał. Stan psychiczny o niejasnych konturach, jakaś dezorientacja, niepokój. Próbowaliśmy drążyć stan "szoku", w którym się wszyscy znaleźli. Próbowaliśmy nazywać coś, co jest w powietrzu. Każdy inaczej, szukając najpierw własnego głosu, zakorzenionego w doświadczeniach dzieciństwa, a potem miejsca we wspólnym „teraz”, w zbiorowej kompozycji. Kompozycja miała z założenia nie zacierać różnic, dawać przestrzeń wypowiedziom skrajnym, wzajemnie przeciwnym, niepogodzonym. „Wielogłos” jest kolażem scen opracowanych w wyniku outsourcingu w przygranicznych obszarach Polski, podczas wypraw Innej Szkoły Teatralnej „Węgajt”. /Wacław Sobaszek/

• 7.11.2014, godz. 17.00, sala BWA w Olsztynie
Tożsamość miasta a kryzys kultury – spotkanie z berlińsko -szczecińskim autorem Krzysztofem Niewrzędą i promocja jego najnowszej książki pt. "Zamęt".

Równolegle w foyer: Pokaz dokumentacji performansu "Bystry tłum"

• 8.11.2014, godz. 16.00-21.00 na ulicach Olsztyna

Akcja „Miasto w drodze”

8.11.2014, około godz. 17.00, sala Liceum Plastycznego w Olsztynie, podczas spaceru „Miasto w drodze”
Multimedialna Opera Miejska Echo i narcyzy ("Echo und Narzissen") zespołu Labsa z Dortmundu

9.-11.11.2014:
Transformacja miasta, warsztaty rysunku połączone ze spacerem

Część I, 9.11., hol BWA
- godz. 13.00 – 15.00:

wspólne rysowanie w holu BWA. Otwarte zajęcia plastyczne skoncentrowane na wywołaniu twórczej współpracy uczestników.

- godz. 15.00 – 16.00:
Teatr polityczny - tożsamość lokalna i wizje rozwoju miasta. Spotkanie z przedstawicielami środowisk zaangażowanych w kształtowanie nowoczesnej tożsamości Olsztyna. Aktywistka miejska, polityk i naukowiec przedstawią swoje wizje tożsamości i rozwoju w formie krótkich wystąpień. Spotkanie ma na celu przerwanie izolacji pomiędzy tymi środowiskami.

Część II, 11.11., przestrzeń miasta

godz. 11.11: zbiórka przed wejściem do BWA potem spacer po Olsztynie. W kilku punktach w mieście, związanych z nową tożsamością Olsztyna bądź posiadających cechy konfliktu różnych wizji tożsamości, sprowokujemy interwencje artystyczne. Naszym celem jest doprowadzenie do transformacji znaczeń zawartych w obrazie miasta i wywołanie dyskusji na ten temat.

Do wzięcia udziału w warsztatach zapraszamy wszystkich chętnych bez względu na wiek. Nie chodzi nam o to żeby stworzyć jakąś doskonałą formę za to bardzo zależy nam na wywołaniu artystycznej współpracy z osobami, które na co dzień nie zajmują się sztuką. Zamierzamy wykorzystać sztukę jako formę komunikacji, która pozwala na prawdziwy dialog społeczny, daje szansę zmiany. W ramach tworzenia rysunków i interwencji artystycznych chcemy wykorzystywać wszystkie dostępne nam media. /Marta Madej/

Prowadzenie warsztatów: Wojciech Kostrzewa, Marta Madej, Jan Sobaszek
Zgłoszenia prosimy wysyłać pod adres mailowy: janbaszek@gmail.com w formie krótkiej wiadomości. Udział w warsztatach bezpłatny.

Organizator:
Stowarzyszenie „Węgajty”

Współorganizator:
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie

Szczegóły dot. poszczególnych wydarzeń na stronie internetowej: www.teatrwegajty.art.pl


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB