Konferencja Archipelagi Kultury: łączmy ludzi, siły i pomysły

2014-10-11 09:30:00 (ost. akt: 2014-10-13 10:53:49)
Leszek Szarzyński i Janusz Kijowski podczas konferencji "Archipelagi kultury"

Leszek Szarzyński i Janusz Kijowski podczas konferencji "Archipelagi kultury"

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Prelegenci i goście drugiego dnia konferencji zastanawiali się jak zaktywizować instytucje i organizacje pozarządowe, wydawców, twórców gospodarki kreatywnej i organizatorów prywatnych przedsięwzięć artystycznych, żeby włączyli się w prace przy wspólnym projekcie na rzecz kultury.

Tym projektem jest powołanie grupy, zrzeszającej instytucje, organizacje pozarządowe i animatorów kultury. Taką decyzję podjęli uczestnicy zorganizowanej w czwartek i piątek przez „Gazetę Olsztyńską” konferencji Archipelagi Kultury. Jej uczestnicy wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez trenerów Artura Bartoszewicza z warszawskiej SGH i Mirosława Hiszpańskiego z Olsztyńskiego Instytutu Naukowo-Szkoleniowego oraz burzliwych dyskusjach. Wypracowali wstępną wizję działań kulturalnych w regionie, która sprosta nowym zasadom finansowym Unii Europejskiej, nie przewidującego pieniędzy na kulturę.

— Ale można je zdobyć tworząc właśnie taką grupę — tłumaczył Artur Bartoszewicz. 
Wizja kultury na Warmii i Mazurach jest oparta na wartościach, takich jak autentyzm, tożsamość, dialog i szacunek da odmienności. Produkty kultury mają mieć walory edukacyjne, wychowawcze i promocyjne. Było wiele konkretnych propozycji dotyczących mobilnych centrów kultury, aplikacji mobilnych, mini grantów, kampanii, systemów stypendialnych czy wspólnych usług informatycznych .

— Potrzebny jest szkic zasobów kulturalnych regionu — Marcelina Chodyniecka-Kuberska, wiceprezes fundacji Revita Warmia.
Wszystkie te pomysły komponowały się z hasłem ukutym przez Rafała Mikułowskiego , prezesa Fundacji Revita Warmia, którym powinni kierować się mieszkańcy Warmii i Mazury — harmonia kultury i natury. MZG

Więcej na temat konferencji w sobotniej Gazecie Olsztyńskiej. Wydanie można kupić także przez internet >>> kupgazete.pl


Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu z drugiego dnia konferencji


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. allensteiner #1507678 | 88.156.*.* 14 paź 2014 20:53

  Te wszystkie instytucje są dawno zaktywizowane. Popatrzcie tylko na ich radosną TFUrczość w dziedzinie nazw, choćby Versal XXI czy Koszary Park. Popatrzcie tylko na estetyczne nierzadko budynki zasłonięte reklamowymi a nawet propagandowymi bohomazami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. z UWM #1507035 | 213.184.*.* 14 paź 2014 08:45

  W tej koncepcji zabrakło tak zwanej trzeciej kultury (nauki) - festiwali i pikników naukowych oraz kawiarni naukowych, które od dawna w Olsztynie funkcjonują i przyciągają rzesze widzów. Bardzo standardowe i stereotypowe myślenie o kulturze, wręcza archaiczne i skansenowe. Czyli będzie jak było. Na sali sporo urzędników, którzy poza tym, że pełnią funkcje dyrektorów nic nie robią (i intelektualnie mordują swoje instytucje). Czekają na kasę z nieba. I narzekają. Współczuje tym społecznikom, którzy się angażują. Uwierzyli w przedwyborcze cuda.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Widz #1506479 | 83.9.*.* 13 paź 2014 15:47

  Takiego szajsu jaki wystawiają w olsztyńskim teatrze dawno nie widziałem. "Czerwone nosy"to gniot straszny, a gra "aktorów" na poziomie teatrzyka szkolnego. Oni nie grają, oni deklamują. Pomijam ceny biletów, bo to osobny temat.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)