Na początek były duchy, teraz czas na Gershwina

2014-09-22 13:18:57 (ost. akt: 2014-09-23 09:27:53)
Dni zainaugurował sobotni wieczór autorski Piotra Pazińskiego, pisarza i publicysty.

Dni zainaugurował sobotni wieczór autorski Piotra Pazińskiego, pisarza i publicysty.

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Trwają VIII Dni Kultury Żydowskiej. — Przeszłość dopadnie nas wcześniej czy później. Nie wiem, jakie są to siły, może duchy — mówił Piotr Paziński, pisarz i tłumacz. Spotkanie z autorem „Pensjonatu” rozpoczęło VIII Dni Kultury Żydowskiej w Olsztynie.

— Chcemy przełamywać stereotypy i budować szacunek dla odmienności — mówiła Kornelia Kurowska, prezes Fundacji Borussia, organizatora, obok stowarzyszeń Borussia i B’Jachad, VIII Dni Kultury Żydowskiej w Olsztynie. — Podczas pięciu dni zapraszamy do udziału w 20 wydarzeniach, które będą spotkaniami z różnymi przejawami tej kultury.

Dni zainaugurował w sobotę w zamku wieczór autorski Piotra Pazińskiego, pisarza i publicysty, redaktora naczelnego dwumiesięcznika „Midrasz”, autora książek „Pensjonat” i „Ptasie ulice”. Spotkanie prowadził prof. Sławomir Buryła z UWM.

W niedzielę o konflikcie izraelsko-palestyńskim mówił dr Marcin Szudzisz z Uniwersytetu Wrocławskiego, odbył się spacer śladami Ericha Mendelssohna, a wieczorem w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych wystąpił Arkadij Gotesman z Litwy.

W poniedziałek (22 września) organizatorzy zapraszają na wykłady, m.in. o żydowskich malarzach i fenomenie George’a Gershwina. — To jeden z najzdolniejszych kompozytorów XX wieku — przekonuje dr Krzysztof Szatrawski z UWM, autor prelekcji.

We wtorek organizatorzy zapraszają na „Ulice krokodyli”, spektakl Teatru Wegajty, spotkanie z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Kaliningradzie oraz koncert Magda Brudzińska Klezmer Trio. W środę gościem dni będzie Paweł Smoleński, reportażysta i pisarz. Wstęp na imprezy wolny.

MZG

VIII Dni Kultury Żydowskiej pod hasłem „SPOTKANIE”
20-25 września, Olsztyn

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB