Startuje cykl mistrzowskich recitali — na fortepianie Sławomir Zubrzycki

2014-09-22 10:49:01 (ost. akt: 2014-09-22 11:26:33)
Startuje cykl mistrzowskich recitali — na fortepianie Sławomir Zubrzycki

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

Viola organista — fortepian smyczkowy — po raz pierwszy zabrzmi w Olsztynie już w najbliższy piątek (26 września). W koncercie rozpoczynającym cykl Mistrzowskich Recitali Fortepianowych zagra na tym wyjątkowym instrumencie Sławomir Zubrzycki, pianista, klawikordzista, klawiolinista, kompozytor oraz konstruktor instrumentów.

Sławomir Zubrzycki zbudował swój fortepian smyczkowy według szkiców Leonarda da Vinci, zawartych w dwunastotomowym zbiorze jego notatek z lat 1489-1492, znanym dzisiaj jako Codex Atlanticus (wł. Codice Atlantico) i przechowywanym w mediolańskiej Biblioteca Ambrosiana.

Viola organista jest połączeniem instrumentu klawiszowego ze strunowym. Z zewnątrz przypomina klawesyn, z typowym pudłem i klawiszami. Ale wewnątrz, prócz strun, kryją się wirujące smyczki w formie pasków napiętych na kręcących się kołach. Naciśnięcie klawisza powoduje ruch mechanizmu, który przyciąga strunę do tych wirujących kół, dzięki czemu wydobywa się z niej ciągły dźwięk, jak gdyby od pociągnięcia smyczkiem po strunie violi.

Na takim instrumencie zabrzmi muzyka z kilku stuleci, od XVI do XVIII wieku, począwszy od różnych tańców i melodii na lutnię czy też organy, zgromadzonych przez znanych z nazwiska, choć czasem też i anonimowych muzyków doby Renesansu, po dzieła z baroku, w tym utwory tak ciekawych postaci, jak wielki wirtuoz violi, tajemniczy Monsieur de Sainte Colombe, czy jego uczeń — Marin Marais.

Inauguracja cyklu Mistrzowskich Recitali Fortepianowych — Sławomir Zubrzycki
26 września (piątek), godz. 19.00, sala koncertowa

Filharmonia Warmińsko-Mazurska, ul. Głowackiego 1, Olsztyn

Bilety — normalny 40 zł, ulgowy 30 zł, karta melomana 20 zł do nabycia w kasie
Filharmonii (pon.-pt. w godz. 10-18)

Materiały organizatoraKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB