Kaczor Donald fuhrerem i reporterzy III Rzeszy — ostatnia filmowa środa

2014-07-28 10:51:05 (ost. akt: 2014-07-28 12:00:25)
Kaczor Donald fuhrerem i reporterzy III Rzeszy — ostatnia filmowa środa

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

Przed nami ostatnie już spotkanie lipcowego cyklu filmowego TU SIE MOVIE. 30 lipca pod hasłem „Propagandowa środa” odbędą się aż dwie projekcje: francuski dokument „Propaganda Kompanien. Reporterzy III Rzeszy” oraz zestaw amerykańskich i kanadyjskich kreskówek z czasów II wojny światowej.

Tym razem do sali kinowej TU SIĘ MOVIE powinni się wybrać zwłaszcza kinomani zainteresowani mało znanym filmowym obliczem II wojny światowej. Bohaterami dokumentu „Propaganda Kompanien. Reporterzy III Rzeszy” Véronique Lhorme są niemieccy operatorzy zbierający materiały na potrzeby nazistowskiej kroniki filmowej — Wochenschau. Poznajemy ich życiorysy, zainteresowania i pasje, w tym wielką miłość do kina. Jednak czy można w ogóle obiektywnie oceniać wartość artystyczną i reporterską ich filmów, wiedząc, na rzecz jakiej ideologii służyli? Autorka zadaje wiele podobnych pytań, na które oczywiście trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Stawia też odważną tezę, że skoro cały czas uczymy się historii z tych nagrań, to być może wciąż można mówić o sile oddziaływania nazistowskiej propagandy.

Druga środowa projekcja obejmuje zestaw amerykańskich i kanadyjskich kreskówek z czasów II wojny światowej. W programie między innymi odcinki animowanych serii realizowanych na zlecenie armii: „Szeregowiec Snafu” oraz „Szeregowiec McGillicuddy”. Bohaterowie obu to dość gapowaci szeregowcy, którzy raz po raz wpadają w tarapaty, często sprowadzając zagrożenie na cały oddział. Seria o McGillicuddym koncentrowała się na kwestiach higieny i zdrowia, zaś „Private Snafu” poświęcony był głównie relacjom międzyludzkim i odpowiedzialności.

Warto dodać, że imię „Snafu” to w języku potocznym skrót od niecenzuralnego sformułowania „situation normal, all f… up”. W zestawie kreskówek nie zabraknie też wojennych przygód najbardziej znanego disnejowskiego bohatera — Kaczora Donalda.

W sierpniu ekipa TU SIĘ MOVIE robi sobie urlop. Oznacza to miesięczną przerwę w projekcjach. We wrześniu stara sala kinowa na Zatorzu znowu odżyje. Bieżący program oraz zapowiedzi na wrzesień można sprawdzać na stronie internetowej fundacjatsm.pl oraz na profilu na Facebooku: www.facebook.com/tusiemovie.

"Propagandowa środa" TU SIE MOVIE
30 lipca, godz. 18:30 i 20 :15

Sala kinowa TU SIĘ MOVIE, al. Wojska Polskiego 30a, Olsztyn

godz. 18:30 — „Propaganda Kompanien. Reporterzy III Rzeszy”
film dokumentalny, Francja 2012, reż. Véronique Lhorme, 90 min., wstęp wolny

godz. 20:15 — „Kaczor Donald idzie na wojnę”

KACZY DYKTATORZY (7:42)
— Gdyby fuhrer był kaczką, czyli alternatywna historia obalenia nazizmu.
ZAPOBIEGLIWY PROSIACZEK (4:06) — Na bazie znanej historii trzech świnek, z których tylko jedna umiała ochronić dom przed złym wilkiem.
PLOTKI (4:17) — Z serii „Szeregowiec Snafu”. O tym, jak negatywnie mogą plotki wpłynąć na morale i bezpieczeństwo żołnierzy
LOKALNE JEDZENIE (5:30) — Z serii „Szeregowiec McGillicuddy”. O tym, że w imię bezpieczeństwa trzeba polubić żołnierskie jedzenie
NOWY DUCH (7:21) — Kaczor Donald postanawia uporać się z podatkami w imię słusznej sprawy
TWARZ FUHRERA (7:52) — Koszmarny sen Donalda o pracy w nazistowskiej fabryce
DECYZJA DONALDA (3:36) — Donald, mimo pokus, inwestuje oszczędności w obligacje wojenne

Wstęp na kreskówki — 8 zł

Materiały organizatora

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB