Grządki w galerii, czyli od nieużytków sztuki do nieużytków muzyki

2014-07-22 09:23:08 (ost. akt: 2014-07-22 10:57:29)
Grządki w galerii, czyli od nieużytków sztuki do nieużytków muzyki

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

Sztukę można uprawiać w... ziemi. Artystka Elżbieta Jabłońska jest pomysłodawczynią i autorką ciekawego projektu „Nieużytki sztuki”. Wspólne z mieszkańcami Olsztyna w czwartek (31 lipca) zbuduje rzeźbę z wierzby, która ozdobi ogródek galerii BWA. Będzie również koncert i wielkie grillowanie.

"Nieużytki sztuki", czyli bezpłatna dzierżawa pod uprawę, to projekt artystki Elżbiety Jabłońskiej, polegający na wykorzystaniu zielonych terenów przy placówkach kultury w całej Polsce pod budowę grządek podniesionych. Nieodłącznym elementem projektu jest także strona internetowa, która ma za zadanie przybliżyć działania, ale i pozwolić ogrodnikom i koordynatorom projektu na wgląd w to, co wokół grządek dzieje się przy innych galeriach w Polsce, takich jak Muzeum Współczesne we Wrocławiu, czy warszawska Królikarnia.

Przy olsztyńskiej Galerii Sztuki BWA także stanęły cztery grządki i kilka mniejszych skrzynek. Małe uprawy zostały wydzierżawione chętnym mieszkańcom miasta, którzy sadzą warzywa, kwiaty i zioła. Wśród roślin na olsztyńskich grządkach królują pomidory, buraki, sałata, ale jest i fasola, marchew, pory, selery, rzodkiewka, zioła, nasturcje i inne kwiaty, a będzie jeszcze więcej, bo ogrodnicy wciąż dosadzają nowe roślinki.

Ogrodnicy są bardzo różni, jedni bardziej systematyczni, inni trochę mniej. Każdy ma swój indywidualny sposób i pomysł na swoją grządkę. Niektóre są bardziej artystyczne, inne użytkowe. Wśród ogrodników są więc emeryci, pracownicy biurowi, mama z dziećmi, czy artyści. Wszystkich łączy jednak chęć do działania i zbierania plonów.

Projekt „Nieużytki Sztuki”, to nie tylko projekt polegający na zakładaniu przygaleryjnych, artystycznych ogródków, ale przede wszystkim inicjatywa, która ma zmobilizować do innych, szerszych działań wokół grządek, tak aby często nieużywane, pozornie niepotrzebne pasy zieleni przy placówkach kultury stały się miejscami aktywności i spotkań zainteresowanych kulturą, sztuką, czy działalnością społeczną mieszkańców miasta.OD NIEUŻYTKÓW SZTUKI DO NIEUŻYTKÓW MUZYKI
czwartek (31 lipca), godz. 17

BWA Galeria Sztuki, al. Piłsudskiego 38, Olsztyn

Program


godz. 17:00 — spotkanie z artystką Elżbietą Jabłońską, pomysłodawczynią i autorką projektu „Nieużytki Sztuki”; wspólne budowanie rzeźby z wierzby — rzeźby organicznej z użyciem wierzby, która ozdobi ogródek galerii (pas zieleni przy BWA od strony południowej)


godz. 18:00 — otwarcie wystawy Mariana Stępaka „Odzyskane” (sala kameralna BWA)

Zaprezentowane zostaną fotografie, filmy i obiekty. Podstawowymi problemami, które podejmuje artysta w olsztyńskiej wystawie, są czas i pamięć. W obszarze fotografii interesują go tak zwane sytuacje zastane. Z reguły są to porzucone lub pozostawione drobne elementy w przestrzeni otwartej: na chodniku, w parku lub w lesie.

Podobnie jest z krótkimi etiudami filmowymi, traktowanymi jako sytuacje efemeryczne, dziejące się w danym momencie — notowane za pomocą kamery.

Dopełnieniem są przestrzenne obiekty zbudowane ze zużytych materii, mebli oraz piramidy budowane ze sztuk zużytych ubrań i tkanin. Do problemu pamięci odwołuje się także nowy cykl prac. To wydruki wielkoformatowe wykonane na podstawie fotografii z cmentarzy, do których artysta dokomponował stare, skorodowane, metalowe tabliczki z grobów z nazwiskami zmarłych osób, które znalazł na cmentarnych wysypiskach.

Tytuł "Odzyskane" odnosi się także do miejsca, jako terytorium, w którym odbywa się wystawa - do „Ziem Odzyskanych”.


ok. godz. 19.00 — powrót do ogródka, gdzie czekać będzie poczęstunek (m.in. grillowanie sezonowych warzyw) oraz kontynuowanie budowy rzeźby. Organizatorzy zapewnią grille oraz pewną ilość jedzenia, jednak mile widziane przyniesienie również własnych fantazyjnie przyprawionych warzyw, napojów lub np. ciekawych dipów


godz. 20.00 — koncert elektroakustyczny zespołu Tundra, tworzonego przez Dawida Adrjanczyka i Krzyśka Joczyna (pod kopułą Planetarium)

Inspiracją dla muzyków jest przede wszystkim przestrzeń, zarówno w wymiarze fizycznym, jak i duchowym. Oprócz sampli, nagrań terenowych i manipulacji dźwiękiem, duet szeroko wykorzystuje także instrumenty akustyczne. W 2012 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu „Anekumena”, a na początku 2013 roku album „Reindeer Luck”, stanowiący zapis wspólnego koncertu Tundry i Karpat Magicznych.

Muzycy zespołu TundraMateriały organizatora

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB