Żurawi taniec

2014-07-03 13:42:31 (ost. akt: 2014-07-03 13:50:44)
To zdjęcie żurawia z ubiegłego roku

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Lech Pietraszko

Dla kilkunastoletnich chłopców taniec żurawi może być bardzo ważny.

Kto po Nowym Roku nie wygląda wiosny? Chyba każdy. Wiosna zaczyna się od kluczy szybujących żurawi. Na Warmię przylatują czasem już w styczniu. Najczęściej najpierw je słyszymy, a dopiero potem widzimy.

Żurawie są najwyższymi ptakami w Polsce. Mierzą do 115 cm. Zimują we Francji lub w Hiszpanii. Swoje gniazda budują na bagnach, torfowiskach i innych terenach podmokłych. Para wychowuję najczęściej dwoje piskląt. Dojrzałość płciową osiągają dopiero w 3-cim lub 4-tym roku, dlatego można spotkać o każdej porze roku grupy syngli.

W pary łączą się na całe życie i temu podporządkowany jest m. in. ich taniec. Rozpoczyna go samiec. Gdy są w okolicy inne osobniki to natychmiast przyłączają się do zabawy. Pełne gracji i elegancji podskakują, podfruwają, trzepoczą skrzydłami, maszerują z rozpostartymi skrzydłami, a przy tym wydają swoje okrzyki, które słychać na kilometry.

Istnieje podanie ludowe, które mówi, że jeżeli kilkunastoletni chłopiec zobaczy podskakującego żurawia to przerośnie swojego ojca o głowę. Chłopcy biegnijcie tam gdzie słychać klangor!

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Burcz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB