Bezpruderyjny Erwin Sówka. Obrazy sztukmistrza ze Śląska w Olsztynie

2014-06-09 14:00:31 (ost. akt: 2014-06-10 09:45:16)
Bezpruderyjny Erwin Sówka. Obrazy sztukmistrza ze Śląska w Olsztynie

Autor zdjęcia: Erwin Sówka

Przez całe lato w sali głównej BWA w Olsztynie będziem można oglądać wystawę retrospektywną Erwina Sówki, przygotowaną we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach.

Bezpruderyjne akty ślązaczek upozowanych na hinduskie boginie autorstwa Erwina Sówki przyjechały już do Olsztyna. W poniedziełek (9 czerwca) w olsztyńskiej BWA Galerii Sztuki rozpakowywano skrzynie ze 130 obrazami tego artysty. Twórczość Erwina Sówki to esencja żywej kultury Górnego Śląska, jednego z najbardziej fascynujących regionów Polski. Nowoczesnego, a zarazem dla nas egzotycznego.

Erwin Sówka to piewca urody bujnego kobiecego ciała. Łączy w swojej twórczości w sposób oryginalny śląskość z mitologią Wschodu i Zachodu. Namalował Madonnę według Rafaela na tle Nikiszowca, górniczego zabytkowego osiedla Katowic, ale także przenosi na nasz grunt Indie. Artysta jest jednym z bohaterów filmu „Angelus” w reżyserii Lecha Majewskiego, fabuły inspirowanej historią Grupy Janowskiej, malarzy-mistyków, do której należał Sówka.

Dzieła tego „sztukmistrza ze Śląska” przyjechały z muzeów w Katowicach, Zabrzu i Radomia oraz z mieszkania i pracowni artysty w Katowicach.

Artysta osobiście otworzy w czwartek (12 czerwca) o godz. 18 pierwszą na północy Polski wystawę swoich prac.

mb

Zainteresowanie plastyką prymitywistów przechodzi obecnie swój renesans. Na całym świecie organizowane są wystawy, konferencje, sympozja poświęcone sztuce nazywanej naiwną, art. brut czy outsider art.


Materiały organizatora
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB