Niezwykła noc w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

2014-05-16 15:46:59 (ost. akt: 2014-05-16 16:19:37)
Niezwykła noc w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem zaprasza na niezapomnianą Noc Muzeów: walka dobra ze złem, narzędzia tortur, medycyna pola walki, gala profesjonalnych walk rycerskich północ kontra południe, pokazy tańca ognia oraz wiele innych niespodzianek. A wszystko to, w niepowtarzalnym klimacie grunwaldzkiego pobojowiska.

- Jest to już czwarta Noc Muzeów organizowana przez naszą instytucję. Każda ma inny charakter. W tym roku zamierzamy skupić się na mrocznych aspektach średniowiecza – zapowiada Szymon Drej, dyrektor Muzeum. – Pomimo specyfiki tegorocznej edycji, nie zabraknie też konkursów i atrakcji dla najmłodszych. Jestem przekonany, że każdego zachwyci gala walk rycerskich i zmagania wojowników z magami – zachęca Drej.

Program:
godz. 18:00 i 18:30 — przed informacją turystyczną na gości oczekiwać będą przewodnicy, którzy oprowadzą turystów po Polach i Muzeum
godz. 19:00 — dziećmi przed muzeum zaopiekują się rycerze, a osoby z mocnymi nerwami zapraszamy na otwarcie wystawy „Narzędzia tortur” z kolekcji Siergieja Nurmatova. Na wystawie zgromadzono prawie sto eksponatów. Wśród nich uwagę zwraca przede wszystkim kolekcja masek, które służyły nie tylko do zadawania bólu, ale także miały przynosić wstyd i upokorzenie osobie taką maskę noszącej. Na wystawie można zobaczyć też krzesła inkwizytorskie, hiszpańskie buty, pasy cnoty, krzyże, beczki, katowskie topory i wiele innych narzędzi tortur. Tematyka ekspozycji rozwinięta zostanie podczas wykładu „Tortury. Od inkwizycji do Guantanamo”.
Wykłady i prelekcje (m.in. historia medycyny wojskowej od Grunwaldu po Afganistan.
— Po wykładach rycerze przejdą do muzeum, a ich miejsce zajmą warmińskie straszydła. Chętni będą mogli wziąć udział w grze terenowej oraz zapoznać się z lokalnymi upiorami.
— W tym samym czasie przed największym haftowanym obrazem na świecie przedstawiającym grunwaldzką bitwę według mistrza Matejki, z turystami spotka się Marcin Waszkielis podwójny mistrz świata w walkach rycerskich oraz Michał Morawiec – wicemistrz w starciach drużynowych. Rekonstruktorzy i sportowcy kilka dni temu wrócili z mistrzostw w Hiszpanii. Opowiedzą o samych mistrzostwach, a także o tym, co trzeba zrobić, aby zostać najlepszym rycerzem na świecie.
godz. 20:36 — wystrzał z hakownicy. Następnie turyści w blasku pochodni
godz. 20:40 — Gala Profesjonalnych Walk Rycerskich Północ vs. Południe. Amfiteatr
W specjalnych szrankach, w niecodziennej oprawie, staną naprzeciw siebie najlepsi rycerze z północy Polski, walczący w reprezentacji Warmii i Mazur: Jakub Iwanicki, Grzegorz Krasowski, Grzegorz Kluczek, Sławomir Smolarczyk oraz zawodnicy z południa kraju tworzący Bojowy Hufiec Południe: Jan Halicki, Maciej Bujakowski, Sebastian Kozera, Paweł Sopyło. Zobaczymy cztery trzyrundowe walki. Dobre słowo i ustną otuchę dla jedynych słusznych obrońców z Północy (RWiM, wspieranych przez Rotę von Massow) zapewni: Błazen Jajosz (Olsztyn), tym razem jako rzeźnik Chicho.
godz. 22:30 — Teatr Taneczny Ognia i Światła Nam-Tara. Grupa z Chorzowa przyjedzie ze specjalnie przygotowanym pokazem „Rycerze vs. Magowie”. W jaki sposób rycerze obronią Grunwald przed siłami zła? Nie zabraknie ognia, pirotechniki, efektów specjalnych oraz wsparcia sił nadprzyrodzonych.

Noc Muzeum zakończy ognisko z niespodzianką.


Materiały organizatora

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB