Dlaczego nie było wielkich artystek?

2014-02-05 09:44:45 (ost. akt: 2014-02-18 12:42:48)
Dlaczego nie było wielkich artystek?

Autor zdjęcia: mat. organizatora

W ramach finisażu wystawy „Kobiety Artystki” BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza na panel dyskusyjny z udziałem kuratorki Marioli Balińskiej oraz zaproszonych gości: prof. Ewy Graczyk i dr. Huberta Bilewicza z Uniwersytetu Gdańskiego.

20 LUTEGO, CZWARTEK, GODZ. 17:00


Mariola Balińska przedstawi twórczość Barbary Yoshidy i opowie o powodach, dla których ta zajęła się tematem kobiet tworzących sztukę oraz jak widzi swój projekt po 20 latach od jego rozpoczęcia.

Dr Hubert Bilewicz wytłumaczy różnice pomiędzy sztuką tworzoną przez kobiety a sztuką feministyczną. Natomiast prof. Ewa Graczyk opowie o rolach kobiet w świecie współczesnym, odniesie się także do toczącej się obecnie w Polsce dyskusji wokół pojęcia gender.

Dyskusję koordynować będą Małgorzata Jackiewicz-Garniec, dyrektorka BWA oraz kuratorka wystawy „Kobiety Artystki” Mariola Balińska. Z Gdańskiej Galerii Fotografii, Oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Barbara Yoshida - urodziła się w Portland w stanie Oregon, obecnie mieszka i pracuje
w Nowym Jorku. Studiowała malarstwo i fotografię (Magisterium w Hunter College, City University of New York i licencjat na University of Washington, Seattle) oraz język japoński na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych na całym świecie, m.in.: w Holandii, Japonii, Finlandii, Turcji, Egipcie, na Ukrainie,
w Korei, Indiach, Anglii, we Francji, w Austrii, Chinach, Szwajcarii Kandzie i we Włoszech. W ciągu ostatnich lat miała swoje indywidualne wystawy w Tokio, Budapeszcie,
na Uniwersytecie Sztuki w Filadelfii, w Nowym Jorku, w George B. Dor Muzeum w Bar Harbor, w Maine i Hampshire Collage w Amherst, Massachusetts oraz w Muzeum Narodowym w Gdańsku. W przeszłości realizowała cykle aktów, w tym także autoportretów w maskach. Od kilku lat fotografuje neolityczne kamienie w świetle księżyca. Używa wyłącznie analogowego aparatu fotograficznego.

prof. Ewa Graczyk - ukończyła studia na Uniwersytecie Gdańskim w 1977 roku. Pracę magisterską na temat powieści Stanisława Brzozowskiego pisała pod kierunkiem prof. Marii Janion. Związana z Uniwersytetem Gdańskim - najpierw jako asystentka, a potem jako adiunkt w Zakładzie Teorii Literatury Instytutu Fil. Pol. UG. W 1986 roku obroniła w IBL PAN pracę doktorską na temat twórczości Stanisławy Przybyszewskiej, która, w 1994 roku pod tytułem Ćma. Od 1994 do 1998 roku przebywała na Uniwersytecie w Tuluzie, pracując tam jako lektorka języka polskiego i wykładowczyni literatury i kultury polskiej. Uczestniczyła w licznych konferencjach m.in.: „Słowacki mistyczny”, „Style romantycznych zachowań”, „Nasze pojedynki o romantyzm” (wszystkie organizował IBL PAN) a także w gdańskiej konferencji „Mickiewicz – sen i widzenie”. W 2004 roku wyszła jej książka zatytułowana Przed wybuchem wstrząsnąć. O twórczości Gombrowicza w okresie międzywojennym. W 2013 roku opublikowała w Wydawnictwie UG tom zatytułowany
„Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju.”.
W swojej działalności naukowej łączy metodologię wywodzącą się z feminizmu, psychoanalizy oraz dekonstrukcji z zainteresowaniami historycznoliterackimi obejmującymi polską literaturę dziewiętnasto- i dwudziestowieczną.
Jako feministkę Ewę Graczyk zajmują, zarówno prywatnie jak i zawodowo, wątki społeczne, w szerokim sensie polityczne; interesuje ją także bardzo żywioł fabularny, wszelkiego rodzaju opowieści – literackie, filmowe i wszelkie inne.

dr Hubert Bilewicz - ukończył muzealnictwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie doktoryzował się
z historii designu. Odbył podyplomowe studia w Ośrodku Badań nad Tradycją Antyczną Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowe studia pedagogiki zdolności i twórczości
na uniwersytecie toruńskim. Jest również absolwentem gender studies oraz queer studies
na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez kilkanaście lat uczył w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie pracuje w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej, Instytut Historii Sztuki na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie prowadzi zajęcia z analizy sztuki współczesnej, teoretycznych aspektów współczesnej kultury wizualnej oraz gender w historii sztuki. 
Był współkuratorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa 2013
w Gdańsku. Zajmują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki. Aktywnie uprawia popularyzację sztuki współczesnej.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB