Piąta pora roku

2013-10-29 13:31:33 (ost. akt: 2013-10-29 13:34:23)
Piąta pora roku

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

W ostatni czwartek października (31 października 2013 r.) zapraszamy do DKF „ZA” na film „Piąta pora roku”.

Bohaterami filmu są samotny muzyk Witek, który nigdy nie widział morza, i wyniosła nauczycielka Barbara, która wciąż czeka na prawdziwą lekcję życia. Barbara właśnie pochowała swojego ukochanego. Żyli razem wiele lat, dla niego zerwała kontakt z rodziną. Witold do górniczej emerytury dorabia, jeżdżąc na taksówce i grając w miejscowej orkiestrze. Los połączy ich niezupełnie przypadkowo – Barbara musi wyjechać ze Śląska, Witek – któremu kobieta wpadła w oko – zaproponuje wspólną podróż nad morze.

Z pozoru wszystko ich dzieli – doświadczenie, wrażliwość i stosunek do świata, połączy natomiast zaskakująca podróż. Oboje niepokorni, z bagażem trudnych doświadczeń i tajemnicami, przekonają się, że nigdy nie jest za późno na pierwszą miłość.

Podróż dwóch głównych postaci przez cały kraj, to również doskonały pretekst do rozliczenia się z realiami współczesnej Polski. To portret Polski po 20 latach demokracji, który ma skłaniać widzów do refleksji nad tym, w jakim kraju żyliśmy „wczoraj”, a w jakim będziemy żyć „jutro”. Dzięki temu, że nasi bohaterowie przeżyli swoją młodość i dorosłe życie w czasach PRL-u, a sami są w wieku skłaniającym do pierwszych podsumowań, ich percepcja jest jeszcze bardziej wyostrzona i wyczulona na wiele niuansów.

Powracający do kręcenia filmów w kraju - jeden z najbardziej cenionych na świecie polskich reżyserów Jerzy Domaradzki - zebrał na planie „Piątej pory roku” gwiazdorską obsadę i znakomitą ekipę. U boku Mariana Dziędziela – dwukrotnie nagradzanego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Ewy Wiśniewskiej, wystąpili Andrzej Grabowski i Leszek Lichota. Do współpracy reżyser zaprosił także cenionego operatora Zbigniew Wichłacza („Requiem”, Białe małżeństwo”, „Dom wariatów”) oraz wybitnego kompozytora Jerzego Satanowskiego („Ogród Luizy”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Dzień świra”, „Kolejność uczuć”, „Wszystko, co najważniejsze”, „Magnat”, „Jezioro Bodeńskie”).

Seans odbędzie się w kameralnej sali filmowej (nr 48, pierwsze piętro) o godz.19.00 w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, przy ul. Parkowej 1.

CEiIK OlsztynKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB