Opowieść o kryzysie wieku średniego

2013-10-09 21:25:40 (ost. akt: 2013-10-09 15:05:59)
Opowieść o kryzysie wieku średniego

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

W czwartek (10 października) zapraszamy do DKF „ZA” na czeski film „Sekrety” - opowieść o kryzysie wieku średniego w kobiecym wydaniu.

Bezpretensjonalnym Czechom często udaje się niełatwa sztuka zrobienia filmu zabawnego i zarazem niegłupiego, okraszonego tym leciutkim urokiem, który sprawia, że nabieramy ochoty na więcej. Na ekranie zobaczymy jednodniową wędrówkę przez współczesną Pragę, rozliczanie się po drodze z własnym życiem – niedojrzałym kochankiem, zdradzającym mężem i bardziej ogólnymi niepokojami dojrzałej kobiety. Wszystko jest okraszone humorystyczno-magicznymi wizjami głównej bohaterki i rozbrzmiewającym w tle magnetyzującym głosem Niny Simone.

Bohaterka tego filmu to kobieta w średnim wieku, która w ciągu jednego dnia postanawia zmienić swoje życie. Impulsem, który skłania jej do podjęcia takiej decyzji, jest wiadomość o śmierci wybitnej piosenkarki Niny Simone. Julie, gospodyni domowa, żona bogatego mężczyzny i matka dorosłej córki stwierdza, że w jej uporządkowanym świecie panuje przeraźliwa pustka., uświadamia sobie, że brakuje w nim... pianina! Małżeństwo od dawna nie przynosi jej radości, a związek z młodym kochankiem satysfakcji.

Spontaniczne pragnienie powoduje, że Julie postanawia porzucić bezpieczną codzienność, aby odnaleźć to, co w życiu najważniejsze. Po drodze musi zmierzyć się z przeszłością i przyszłością, zrozumieć swoje uczucia i odkryć prawdziwe wartości. Kobieta przypomina sobie o niegdysiejszych muzycznych pasjach. Gdzie te czasy, kiedy uczyła się gry na pianinie? W ciągu 24 godzin dokonuje życiowego bilansu. Czy lepsza jest nudna stabilizacja, czy jednak możliwość artystycznego i duchowego spełnienia?

Seans odbędzie się w kameralnej sali filmowej (nr 48, pierwsze piętro) o godz.19.00 w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, przy ul. Parkowej 1.

Obsada: Iva Bittová (Julie), Ivan Franek (Karel), Marta Issová (Cecílie ), Miloslav König (Pianista), Karel Roden (Richard), Anna Šišková (Maklerka) i inni.

Reżyseria: Alice Nellis
Scenariusz: Alice Nellis

Produkcja: Czechy/Słowacja 2007, 97 min.

Gatunek: dramat, komedia

Tagi: film CEiIK

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB