Znamy autora tajemniczych płaskorzeźb w Olsztynie!

2013-09-11 10:26:59 (ost. akt: 2013-09-11 12:53:54)
Znamy autora tajemniczych płaskorzeźb w Olsztynie!

Autor zdjęcia: Marcin Wójcik

"Partyzant, wandal, złodziej decymetrów przestrzeni publicznej, wyrwanej z paszczy kapitalistycznej bestii" - tak na swoim blogu, określa się autor tajemniczych płaskorzeźb, które od kilku tygodni w całym miescie odnajdują mieszkańcy Olsztyna.

Od kilku tygodni nasza redakcja, wspólnie z czytelnikami podążała tropem nieznanego z imienia "partyzanta, wandala, złodzieja decymetrów przestrzeni publicznej". Dowody jego "zbrodni" dostarczały coraz to nowych pytań i wątpliwości. Nawet najlepszym detektywom ciężko było znaleźć wspólny wątek między różami, szczurami a kociakami. Kiedy jednak wszyscy tropiący tracili już nadzieję i czekali na kolejny "skok" tajemniczego artysty, pojawił się pierwszy trop.

Artruista Aktywista - pod takim pseudonimem kryje się człowiek, który pepełnił wspomniane już dzieła. Na ślad jego prac, natrafić można na jednym z wielu blogów, przedstawiających street art. Sprawdź: Blog autora płaskorzeźb

"Wkur***ny na otaczająca rzeczywistość- wyzysk, degradacje, zniewolenie wszystkich istnień na ziemi. Podejmuje walkę, pełen wiary i pasji zakasam rękawy i ruszam w miasto, w hołdzie światu tworzę artystyczne alegorie. Krzycząc wypluwam prace/kafle/ rzeźby..." - tak o sobie pisze, nikomu niezany Artruista Aktywista.

Dzięki temu odkryciu, możemy poznać nie tylko motywy jakimi kierował się ów "partyzant" ale i znaczenie nietypowych ceramicznych płaskorzeźb.

Róża: "Kwiat cieszący oko, albo raniący do krwi. Piękny symbol miłości, nadziei."

Szczur: "Członek tajnej watahy miejskich rebeliantów. Klasyk gatunku, co to za miasto bez artystycznych szczurów!? Niechciany, doskonale wie co ma robić- robi swoje i znika.Mały, niepozorny, ale w razie zagrożenia drapieżny i groźny!!!"

Robactwo: "Miejski syf, estetyka rodem ze śmietnika pobudził do życia wszelkiej maści robactwo. Z podziemia na powierzchnie wypełzają, kroczą przejmując ulice!"

Kociak: "Dobrze znany stary ulicznik, świetnie radzi sobie poza oficjalnym obiegiem. Gdy Ty zasypiasz, on budzi się do życia. Śmietnik nakarmi, ulica schroni, zawsze czujny- bo świadomy czających się psów ! Nie kroczy przetartymi schematami, poszukuje/ wyznacza swoje ścieżki, czasami dłuższe, bardziej kręte/ niebezpieczne- to na nich zbiera doświadczenia,które czynią go silniejszymi!"

Ceramiczne płaskorzeźby narobiły sporo zamieszania i wzbudziły wiele emocji. Jedno jest pewne - większość z olsztyniaków doceniła nieznanego artystę, za pomysł i piękne wykonanie. Takiej kultury, street artu nam w Olsztynie brakowało.

Street art to dziedzina sztuki polegająca na tworzeniu w miejscach publicznych. Mowa tu o głównie graffiti, plakatach czy vlepkach. Street art nie jest jednak wandalizmem, czego dowodem są malowidła na gdańskiej Zaspie, w Łodzi czy w Płocku.


Pomyślmy jednak czy faktycznie chcemy poznać autora tej fenomenalnej inicjatywy. Może warto zaniechać dalszych poszukiwań? Czyż nie byłoby ciekawiej, gdyby tajemniczy Artruista Aktywista, nie zostałby ujawniony? A my dalej, ze zniecierpliwieniem i pełni szczerej ciekawości, czekalibyśmy na to, czym nas znowu zaskoczy?

Marcin Wójcik/Jakub Rećko

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olsztyniak #1195300 | 88.156.*.* 11 wrz 2013 15:24

  Przejrzałem. Fantazja!!! O wiele ładniejsze niż koszmarne baby pod pałami!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. misu #1195287 | 88.156.*.* 11 wrz 2013 15:14

  No normalnie wOw. Go "szacunek" :p

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Solidaruch #1195219 | 83.0.*.* 11 wrz 2013 13:37

  Niech odnowi elewację na swój koszt, to może to mu trochę rozumu doda. Gówniarz jeden. niech sobie na czole nakleja !!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. byłyKomuch #1195198 | 164.126.*.* 11 wrz 2013 13:06

  złapac gówniarza, upierdo**ć ręce to się nauczy!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz