Szary i nudny Olsztyn? Ktoś walczy z tą opinią i zmienia miasto

2013-09-02 18:40:38 (ost. akt: 2013-09-03 00:34:26)
Szary i nudny Olsztyn? Ktoś walczy z tą opinią i zmienia miasto

Autor zdjęcia: Marcin Wójcik

Nasi czytelnicy nie pozostawiają suchej nitki na Olsztynie i regionie. Ile to razy, czytałem o nudzie i szarości, która dominuje. Nowa akcja, nieznanego twórcy, zmienia ten stan rzeczy.

Chodzi oczywiście o nietypowe ceramiczne płaskorzeźby, które pojawiły się na olsztyńskich ulicach kilka tygodni temu. Przypomnę, że najpierw były to tylko róże. Potem pojawiły się kolejne i kolejne. Jest ich na pewno kilkanaście - większość na starówce, ale czytelnicy cały czas informują o kolejnych oddalonych od centrum.


Ceramiczne płaskorzeźby narobiły sporo zamieszania i wzbudziły wiele emocji. Jedno jest pewne - większość z olsztyniaków doceniła nieznanego artystę, za pomysł i piękne wykonanie. Takiej kultury, street artu nam w Olsztynie brakowało.

Street art to dziedzina sztuki polegająca na tworzeniu w miejscach publicznych. Mowa tu o głównie graffiti, plakatach czy vlepkach. Street art nie jest jednak wandalizmem, czego dowodem są malowidła na gdańskiej Zaspie, w Łodzi czy w Płocku.


Taka forma kultury to szansa dla Olsztyna, żeby w ciekawy sposób promować się wśród turystów, albo zaprosić do Olsztyna kolejnych artystów? Jako przykład mogą służyć właśnie wspomniane miasta. Na gdańskim blokowisku co roku odbywa się festiwal, podczas którego artyści malują na... wieżowcach. Płock także przez kilka lat pielęgnował powstawanie murali i dziś można śmiało wybrać się na spacer śladem malowideł. Łódź to też czołowe miejsce jeśli chodzi o mural. Świadectwem tego może być wizyta ROA, jednego z najbardziej utalentowanych streetartowców.

Olsztyn zaczyna być znany z ceramicznych płaskorzeźb. Nieznany artysta rozpętał burzę (dopiero okaże się czy tylko w szklance wody), która może doprowadzić do rozwoju street artu w mieście. Tym bardziej istotne jest wsparcie wszelakich inicjatyw przez urzędników i lżejsze spojrzenie na działalność artystów.

Profesor Stanisław Czachorowski także podziwia olsztyńskie płaskorzeźby. - Olsztyńskie ulice do piękna, nawet tego małego, niepozornego, jeszcze nie są przyzwyczajone. Ulotne są nie tylko inslalacje czy gafitti, ale nawet ceramiczne wlepki. Piękne - ale dobrze przyklejone - nie okradną a zniszczą... Widać Olsztyn jest głodny piękna i sztuki. Trzeba więcej i więcej. Olsztyn jedną wielką galerią? Jestem za! - pisze.

Waszym zdaniem:
Czekam na dalszy rozwój, nowe płaskorzeźby, a może nawet kontakt od nieznanego autora (zapewnię anonimowość). Takie inicjatywy warto wspierać. Jak myślicie, czy Olsztyn powinien wspierać street art? Znacie może inne przykłady olsztyńskiego street artu? Komentujcie lub piszcie na adres: m.wojcik@gazetaolsztynska.pl

Marcin Wójcik - możesz obserwować autora na Facebooku.


Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 6zł na godzinę #1188456 | 89.228.*.* 3 wrz 2013 00:27

  Będzie dobrze kochani. Zmierzamy ku Zachodowi. Mamy wraki samochodów? Mamy. Nurków w smietnikach? Mamy. Żebraków pod Realem? Mamy. Gitarzystów ulicznych? Mamy. Streetartów jak dotąd mało było. Thumb up.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. świecące pały #1188452 | 81.190.*.* 3 wrz 2013 00:00

  są bardziej znane

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. rafał #1188442 | 89.228.*.* 2 wrz 2013 23:45

  Grzymowicz po nocy nie śpi i przykleja to co kiedyś z NRD nawiózł bo sie referendum przstraszył

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. wychowany na skunie #1188315 | 31.62.*.* 2 wrz 2013 21:37

   jak olsztyn to jedna wielka wies gdby nie studenci to wogole wies zabita dechami mimo ze mieszkam tu cale zycie

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. kojot #1188242 | 178.56.*.* 2 wrz 2013 20:37

   olsztyn znany z ceramicznych plaskorzezb.. Bez przesady,kilka malych tabliczek nie powoduje ze juz olsztyn jest znany z tego powodu

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz