Największy skandal sądowy w historii szwedzkiej kryminalistyki

2013-08-23 12:31:22 (ost. akt: 2013-08-23 12:31:41)
Największy skandal sądowy w historii szwedzkiej kryminalistyki

Historia Thomasa Quicka kilka lat temu wstrząsnęła opinią publiczną. Mówi się, że to największy skandal w historii szwedzkiego wymiaru sprawiedliwości. Książka Hannes Råstama – „Seryjny morderca Thomas Quick” - jest zapisem jednego z najdokładniej przygotowanych i udokumentowanych śledztw dziennikarskich, które ujawniło prawdę o "szwedzkim Hannibalu Lecterze".

Zastanawiam się, co byście o mnie pomyśleli, gdybym powiedział, że zrobiłem coś naprawdę strasznego… Tak zaczynają się wyznania Thomasa Quicka – najokrutniejszego seryjnego mordercy w szwedzkiej historii.

W 1992 roku przebywający w klinice psychiatrycznej Thomas Quick oświadcza, że dwanaście lat wcześniej zamordował nastoletniego chłopca. Na przestrzeni kolejnych dziewięciu lat Quick przyznaje się do ponad trzydziestu nierozwiązanych zbrodni – morderstw, okaleczeń, gwałtów, a nawet kanibalizmu.

Jego sprawa przyciąga zainteresowanie mediów. Hannes Råstam, dociekliwy dziennikarz śledczy, studiuje protokoły przesłuchań, czyta wyroki sądu, ogląda wizje lokalne. Ma też dostęp do wielu wcześniej nieznanych dokumentów – kart pacjenta prowadzonych w szpitalu w Säter, zapisków policjantów i niepublikowanych raportów śledczych. W trakcie lektury narastają w nim wątpliwości.

Wiosną 2008 roku Råstam składa Quickowi pierwszą wizytę. Odpowiedź na jego pytania okazuje się znacznie bardziej przerażająca niż sam seryjny morderca…

Jest to książka, która opowiada, jak doszło do tego, że szwedzka policja, prokuratorzy, adwokaci i sędziowie – przy łaskawym wsparciu lekarzy, psychiatrów, psychologów, tak zwanych ekspertów od pamięci, wielu dziennikarzy i przedstawicieli świata kultury – zrobili z psychicznie chorego człowieka „najstraszniejszego seryjnego mordercę w historii kryminalistyki”.

Hannes Råstam (1956–2012) był dziennikarzem śledczym w szwedzkiej telewizji publicznej. Za swoją pracę otrzymał wiele nagród, między innymi: Golden Spade, Great Journalist Award, Prix Italia, Golden Nymph I FIPA d’Or. Zmarł na raka tuż przed publikacją książki. W Szwecji „Seryjny morderca Thomas Quick” osiągnął status bestsellera.

Polski wydawcą książki „Seryjny morderca Thomas Quick” jest Prószyński i S-ka. Książka już w księgarniach.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ryt #1179147 | 46.170.*.* 23 sie 2013 15:05

    Zapowiada się ciekawie, trzeba kupić :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz