Recenzja "Przystań na krańcu świata"

2013-08-12 13:33:52 (ost. akt: 2013-08-12 13:35:28)
Recenzja Przystań na krańcu świata

Zastanawialiście się kiedyś, jakby to było, gdyby to w naszym życiu rozpoczęła się wojna? Jak by zmieniła nasze życie? Czy stracilibyśmy bliskich, a może sami byśmy zginęli? Jak by było, tego nikt nie wie.

O tych czasach nasze pokolenie może dowiedzieć się wyłącznie od starszych (dziękuję mojej babci, która wiele razy opowiadała mi o wojnie) bądź z książek. W moje ręce trafiła właśnie taka książka. Uznana przez Spectator za książkę roku Przystań na krańcu świata wydana przez Prószyński i S-ka, której autorką jest Francesca Brill.

Akcja w powieści rozpoczyna się latem 1940. W Europie trwa już II Wojna Światowa. Stevie Steiber jest młodą dziennikarką, która w pogoni za karierą przeniosła się z Nowego Jorku do Hongkongu. Nie przejmuje się konfliktem zbrojnym, za to bardzo jej zależy na napisaniu powieści o trzech siostrach Song, które poślubiły najważniejszych mężczyzn w Chinach. Oprócz tego Stevie, za sprawą swojego przyjaciela i kochanka Chińczyka Jishanga, zaangażowana jest w działalność kontrowersyjnego pisma.

Pewnego dnia dziennikarka poznaje majora Harry'ego Fielda. Został on wysłany do Chin, aby śledzić tam podejrzaną działalność. Jego uwaga skupia się na Jishangu i Stevie. Wkrótce Stevie i Harry zostają kochankami. Nie obchodzi ich, co dzieje się na świecie. Są sobą zafascynowani. Stevie korzysta z życia, jest niezależna, czuje, że świat stoi przed nią otworem. Niestety (dla niej) zachodzi w ciążę.

Stevie i Harry'emu rodzi się syn, Hal. Jakiś czas później Japończycy atakują Chiny. Docierają do Hongkongu, który zamienia się w przerażające miejsce. Stevie brakuje jedzenia dla niej i syna, Harry zostaje uwięziony, a jego ukochana zgwałcona. Codziennie dziennikarka boi się o swoje życie, jednak nie chce opuścić miasta. Po jakimś czasie nie wytrzymuje i zgłasza się do obozu uchodźców. Wyjeżdża do Nowego Jorku. Harry zaś, by uratować współwięźniów, zostaje zdrajcą. Czy zakochani spotkają się po wojnie? Jak ona ich zmieni?


Czytacielka

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB