"Hotel Zaświat", czyli bycze jądra o smaku ptasiego mleczka

2013-06-28 12:04:41 (ost. akt: 2013-06-28 12:11:05)
Hotel Zaświat, czyli bycze jądra o smaku ptasiego mleczka

Jakiś czas temu odbyła się premiera nowej książki pochodzącego ze stolicy Warmii i Mazur Przemysława Borkowskiego - najwyższego z Kabaretu Moralnego Niepokoju. Wydany nakładem wydawnictwa Oficynka - "Hotel Zaświat" - to kryminał, którego akcja rozgrywa się w małej miejscowości pod Olsztynem.

Mieliście tak kiedyś, że nie nie lubiliście jakiegoś dania, mimo że nigdy go nie jedliście? Jak dzieciaki ze szpinakiem. Czy turyści na zagranicznej wycieczce z miejscowym specjałem. Wreszcie, gdy przełamaliście niechęć, okazywało się, że jedzenie było super, nie było powodów, dla których kręciliście wcześniej nosem?

Ja miałem tak z nową książką Przemysława Borkowskiego "Hotel Zaświat". - Kabareciarz napisał książkę. Do tego kryminał (thriller?). A fe - myślałem. Muszę przyznać, że nie czytałem jego poprzednich książek, więc do lektury zasiadłem niczym Polak do talerza byczych jąder.

Z każdym kolejnym kęsem książki, obrzydzenie mijało, a w jego miejscu pojawiała się słodka nuta. "Hotel Zaświat" opowiada o sentymentalnej podróży Krzysztofa, który po latach powraca do rodzinnej miejscowości, aby sprzedać dom rodziców. Sielska dawniej kraina lat dziecinnych nie jest już jednak taka, jak kiedyś. Powoli ukazuje swoje inne, groźne i mroczne oblicze.

Zanim jednak tak się stanie, Krzysztof przemierzy miasteczko wszerz i wzdłuż. Powoli budowane napięcie, ciekawie zarysowani bohaterowie, lekko mroczne oblicze mieściny i zagadkowe wydarzenia. Borkowski wspaniale prowadzi fabułę. Przypomina mi Stephena Kinga.

Bycze jądra okazały się smaczniejsze, niż na pierwszy rzut oka wyglądały. Polecam!

Przemysław Borkowski:
Urodził się w 1973 roku w Olsztynie, dzieciństwo i młodość spędził w Dywitach na Warmii. Jeden z członków Kabaretu Moralnego Niepokoju. Pisał felietony dla Onet.pl i miesięcznika „Kariera”. Współpracował z „Przekrojem”, pisząc satyryczne wiersze na ostatnią stronę. W 2009 roku wydał debiutancką powieść „Gra w pochowanego”, a w 2011 zbiór opowiadań „Opowieści Central Parku”. Uważa, że pisarzem zostaje się po opublikowaniu co najmniej trzech powieści. Ta jest dopiero druga.

Książkę znajdziesz na stronie Oficynki: "Hotel Zaświat"

SzS

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB