"Dziewczyna z szafy" już w kinach. Dobre recenzje

2013-06-16 16:29:21 (ost. akt: 2013-06-16 16:30:11)
Dziewczyna z szafy już w kinach. Dobre recenzje

Na ekranach polskich kin "Dziewczyna z szafy" - błyskotliwy pełnometrażowy debiut Boda Koxa, dotychczas wybijającego się twórcy kina offowego. To zdaniem krytyków jednym z najbardziej oryginalnych polskich filmów ostatnich lat.

Dziewczyna z szafy" to tragikomedia o ludziach nadwrażliwych. W filmie galeria postaci: chory na autyzm młody mężczyzna Tomek, opiekujący się nim jego brat, Jacek, który usilnie poszukuje partnerki, urocza, ale wyalienowana Magda, która "bada światy równoległe", zakochany w niej policjant, oraz sąsiadka Kwiatkowska, która lubi radio z Torunia.

Bodo Kox podkreśla, że chciał opowiedzieć tę historię z humorem. "Rzeczy o których traktuje ten film są bardzo ważne, jak miłość, brak miłości, odpowiedzialność za drugiego człowieka, choroba jednego z bohaterów. Nie umiałbym poważnie zabrać się za ten temat. Generalnie, sprawy które mnie przerażają staram się trzymać na długiej smyczy dowcipu" - powiedział w programie 1 Polskiego Radia Bodo Kox. Rezyser dodał, że w czasie realizacji filmu był pod wpływem kina skandynawskiego, i chciał zrobić film chłodny, z dystansem, ale też zabawny, " bardziej skandynawski i po troszę czeski niż poważny czyli polski". Wojciech Mecwaldowski przyznaje, że podczas pracy nad rolą Tomka, bardzo głeboko wszedł w świat ludzi autystycznych, odcinał się celowo od kolegów na planie, niemal nie mówił przez miesiąc, a potem trudno mu było porzucić tę postać, i wrócić do normalnego życia, bo świat autystyka był bardzo piękny.

W ocenie krytyków wszyscy aktorzy zagrali bardzo dobre role - Eryk Lubos - jako policjant, Magdalena Różańska - jako Magda, czy Teresa Sawicka jako sąsiadka Kwiatkowska. Prawdziwą kreację jako brat Tomka - Jacek, stworzył Piotr Głowacki, niezapomniany czarny charakter z filmu „80 milionów”.

Po premierze na ubiegłorocznym festiwalu debiutów „Młodzi i Film” w Koszalinie Wojciech Mecwaldowski został nagrodzony za rolę Tomka, a film zdobył tam laur dziennikarzy, którzy uznali, że to najlepszy tytuł festiwalu.

Dodatkowe walory filmu "Dziewczyna z szafy" to znakomita muzyka, której autorami są Joanna Halszka Sokołowska i Filip Zawada, zdjęcia Arkadiusza Tomiaka i scenografia Andrzeja Halińskiego.
IAR/Joanna Sławińska PR.1/tk

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Budowlana #1115763 | 83.9.*.* 17 cze 2013 11:13

    Proszę, zagłosujcie !!! http://muratordom.pl/konkurs/wpusc-swiat lo-na-poddasze/praca-numer-04,574_10879. html

    ! - + odpowiedz na ten komentarz