Powstanie nowy mural w Olsztynie! Kosmiczny

2013-06-14 20:52:09 (ost. akt: 2013-06-16 11:52:23)
Powstanie nowy mural w Olsztynie! Kosmiczny

Pod koniec czerwca na ścianie olsztyńskiej galerii BWA od strony al. Piłsudskiego artyści street artu - NeSpoon i Maniac - zaprezentują artystyczną wizję uformowania się Słońca i Ziemi z obłoku materii międzygwiazdowej.

Kosmogoniczny mural o powierzchni blisko 100 m², przedstawiający ciała niebieskie i kosmiczną przestrzeń, powstanie na budynku mieszczącym w sobie galerię sztuki współczesnej i Planetarium. Mural upamiętni Rok Kopernika i jubileusz 660 lat założenia Olsztyna.

NeSpoon
Działam na pograniczu street artu i tradycyjnej ceramiki warsztatowej. Wspieram się wytworami jeszcze jednego, nieco zapomnianego i lekceważonego dziś rzemiosła, koronczarstwa. W tym, co robię, staram się przekazywać pozytywne emocje. Dlaczego koronki? Bo wpisany jest w nie kod estetyczny, tkwiący głęboko w każdej kulturze. Jest w nich symetria, ład i harmonia, której instynktownie szukamy. Koronki, których wzory „sampluję”, pochodzą z Koniakowa i robione są ręcznie przez ludowe artystki. Dlaczego street art? Bo daje wolność, przynajmniej ja tak to czuję.

Maniac
Rok 2008 przyniósł ze sobą niespodziewane wydarzenie, jakim było dla mnie zrodzenie się idei czy też pasji, którą nazywam Maniakiem. Wiąże się on bezpośrednio z techniką, z którą obecnie pracuję. Wycięcie szablonu, dostępne dla każdego w domowym zaciszu, jest często długotrwałym procesem wymagającym zaangażowania. Wpadając w szablonową rutynę nie należy spodziewać się bezmyślnej czynności kończącej się np. bólem pleców, pokaleczonymi palcami.

Te wielogodzinne męczarnie dla oczu, rąk czy pleców - są ogromnym ukojeniem dla umysłu. Ożywają wspomnienia, kształtują się cele, a także pojawiają się rozwiązania. Pomimo ogromnych możliwości jakie niesie ze sobą ta technika, ma ona pewne ograniczenia techniczne. Po 5 latach poznawania szablonu nadszedł czas, by wyciągnąć wnioski: by dalej rozwijać się artystycznie muszę odrzucić „szablonowe podejście do szablonu”.

Wielokrotnie słyszałem, że estetyka moich prac jest ciężka, ponura, wręcz psychodeliczna. Stylistyka ta nie jest jednak kwestią mojego wyboru, lecz podświadomego ujawniania nastrojów i myśli, które pozornie zdają się być jedynie negatywne.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. :) #1113895 | 89.228.*.* 14 cze 2013 22:04

    piękne :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz