Nowy King: Dobry obyczaj z grozą w tle

2013-06-14 10:41:12 (ost. akt: 2013-06-14 10:42:11)
Nowy King: Dobry obyczaj z grozą w tle

Stephen King jest jednym z najbardziej popularnych pisarzy na świecie. Jeżeli ktoś nawet nie czytał jego książek, to musiał zetknąć się jedną z wielu ekranizacji jego powieści. Nowa książka Kinga „Joyland" jest intrygująca i tajemnicza. Nie traktujcie jej jednak jako typowego thrillera, ale bardziej jak dobry obyczaj z grozą w tle.

King proponuje czytelnikom obraz dawnej Ameryki. Takiej, w której dominowały akademickie bractwa, na plażach organizowano liczne ogniska, a czas wolny spędzało się na czytaniu książek i słuchaniu muzyki, a nie przed komputerem. To świat, który dopiero poznaje, co znaczy komercja. Taki jest „Joyland". Główny bohater, Devin zatrudnia się w parku rozrywki. Jest sezonowym pomocnikiem, jednym z wielu. Jak tłumaczą weterani — ma sprzedawać zabawę. Jednocześnie Devin musi poradzić sobie z rozstaniem ze swoją pierwszą miłością. Zaczyna rozwikływać sprawę zabójstwa sprzed lat, do którego doszło w Domu Strachów.

Zbrodnia jest tylko tłem. King dużo więcej miejsca poświęca na opowiadanie o pracy w parku rozrywki, wyjątkowym żargonie pracowników i o problemach życiowych bohaterów. Więcej jest tam o utraconej miłości, problemach z rodziną niż o krwawej historii.

Stephen King „Joyland”, Wydawnictwo Prószyński, 2013

Więcej recenzji tego autora - koziolkuj.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB