"Wujek Ziuniek" najlepszy w regionie!

2013-05-22 12:45:30 (ost. akt: 2013-05-22 16:29:33)
Wujek Ziuniek najlepszy w regionie!

Autor zdjęcia: Stefan Łuczak

Literacką Nagrodę Warmii i Mazur - Wawrzyn zdobył Zbigniew Waszkielewicz. O tytuł walczyły cztery powieści i tom poezji.

Kapituła przyznała swój Laur - nagrodę Literackiej Nagrody Warmii i Mazur po raz dziewiąty. Nagrodę zdobył Zbigniew Waszkielewicz za książkę ”Wujek Ziuniek na długie zimowe wieczory”.

Nagrodę czytelników również trafiła do Waszkielewicza. Zwycięzcę wybrali czytelnicy "Gazety Olsztyńskiej", słuchacze "Radia Olsztyn" i widzowie TVP Olsztyn oddadzą najwięcej głosów. W naszej sondzie oddano 590 osób.

Do tej pory nagrodę otrzymali kolejno: Andrzej Rzempołuch, Erwin Kruk, Kazimierz Orłoś, Włodzimierz Kowalewski, Kazimierz Brakoniecki, Krzysztof Beśka, Mariusz Sieniewicz i Tomasz Białkowski.
Finaliści (w kolejności alfabetycznej):


Kazimierz Brakoniecki - Tom poezji „Chiazma”. Książka jest poetycką autobiografią autora, którego ukształtowały „warmińskie śniegi, mazowieckie burze”, rozpisaną na wiersze. Wiele miejsca zajmują w książce portrety rodziców, żony i synów. Wydawcą tomu jest Towarzystwo Przyjaciół Sopotu.


Włodzimierz Kowalewski - "Ludzie moralni". Jak sam autor mówił w wywiadzie dla Gazety jego powieść „jest wezwaniem ludzi najbogatszych do przyzwoitości”. Kowalewski przedstawia życiową drogę polskiego kapitalisty i ciągle trwającą polską transformację ekonomiczną. Książkę wydało krakowskie Wydawnictwo Literackie.


Kazimierz Orłoś - "Dom pod Lutnią". Bohaterem sagi Kazimierza Orłosia jest ułan, pułkownik Bronowicz do którego przyjeżdża na Mazury w końcu lat 40. wnuk. Orłoś przedstawia „ludzi szczęśliwych w nieszczęśliwych czasach”, miłość pułkownika i młodej Mazurki. Powieść wydało Wydawnictwo Literackie z Krakowa.


Mariusz Sieniewicz - „Spowiedź śpiącej królewny”. To powieść o Emilii, która cierpi na narkolepsję. Książka, w której pełno aluzji do aktualnej "posmoleńskiej" polskiej rzeczywistości, doczekała się już teatralnej adaptacji w olsztyńskim Teatrze Stefana Jaracza. Wydawcą powieści jest krakowskie wydawnictwo Znak.


Zbigniew Waszkielewicz - ”Wujek Ziuniek na długie zimowe wieczory”. To książka debiutanta w tym gronie. Autobiograficzna powieść Waszkielewicza traktuje o Kresowiakach żyjących w latach 40. i 50. we wsi pod Ełkiem. Książkę wydała oficyna Novae Res s.c z Gdyni.

MLBKomentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bartek #1103995 | 86.177.*.* 4 cze 2013 20:50

  Gratulacje Zbyszku !!! Nieznany ;-) . Może teraz na Spektakle Ioty będą limitowane wejściówki

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wujek #1092289 | 46.112.*.* 22 maj 2013 15:26

  Nie ma co czytać w tej G.O. DLATEGO NIE KUPUJE JEJ OD KILKU LAT

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ja #1092139 | 22 maj 2013 13:03

   Aż miło patrzeć, jak przychodzi ktoś nieznany, ktoś z zewnątrz i rozwala skostniały układ!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz