Spotkanie z autorami książek nominowanych do Wawrzynu 2012

2013-05-21 14:57:05 (ost. akt: 2013-05-21 15:17:47)
Spotkanie z autorami książek nominowanych do Wawrzynu 2012

Autor zdjęcia: Grzegorz Wadowski

W środę odbędzie się spotkanie z autorami książek nominowanych do WAWRZYNU 2012 – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur. Spotkanie odbędzie się w czytelni książek Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie (Stary Ratusz, ul. Stare Miasto 33). Początek o godz. 16.00.

WAWRZYN – Literacka Nagroda Warmii i Mazur to wyróżnienie przyznawane autorom książek o tematyce regionalnej, wyróżniających się pod względem artystycznym lub poznawczym i edytorskim. Decyzję o przyznaniu Wawrzynu podejmuje Kapituła, w której zasiadają: Marek Barański, Bernadetta Darska, Sławomir Fafiński, Jarosław Kowalski, Andrzej Marcinkiewicz, Wojciech Ogrodziński i Joanna Wilengowska. Wawrzyn - Literacka Nagroda Warmii i Mazur jest objęta patronatem honorowym Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Autorzy nominowani w tym roku to: Kazimierz Brakoniecki, Włodzimierz Kowalewski, Kazimierz Orłoś, Mariusz Sieniewicz i Zbigniew Waszkielewicz. Do 20 maja czytelnicy „Gazety Olsztyńskiej”, słuchacze Radia Olsztyn, widzowie TVP Olsztyn oraz użytkownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie mogli głosować na najlepszą według nich książkę, której autor otrzyma „Wawrzyn – Nagrodę Czytelników”.

W tym roku czytelnicy będą mogli również uczestniczyć w spotkaniu z tegorocznymi nominowanymi do Wawrzynu, które odbędzie się 22 maja (środa) w Czytelni Książek WBP w Olsztynie (Stary Ratusz, ul. Stare Miasto 33). Spotkanie poprowadzi Joanna Wilengowska, redaktorka TVP Olsztyn.

Spotkanie będzie również oficjalnym rozpoczęciem V Wojewódzkiego Zlotu Moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki.

Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

Kluby powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia – od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach. Klubami w obrębie jednego województwa opiekuje się koordynator wojewódzki.

W województwie warmińsko-mazurskim obecnie funkcjonują 62 kluby przy bibliotekach publicznych, a koordynatorem projektu jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie. Każdym klubem opiekuje się przynajmniej jeden moderator – w większości – bibliotekarz. Ponieważ działalność klubów zależy w bardzo dużym stopniu od ich moderatorów, WBP w Olsztynie organizując Wojewódzki Zlot Moderatorów ma na celu szkolenie moderatorów w zakresie rozmów o książkach, prowadzenia dyskusji, spotkań, promocji czytelnictwa oraz integrację środowiska. Spotkania te są także szansą na poznanie wyjątkowych ludzi – pisarzy, dziennikarzy, krytyków literackich. W tym roku odbędzie się już V edycja imprezy.

źródło: komunikat prasowy WBP w Olsztynie

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB