Podróże z muzyką przy Głowackiego

2013-05-21 10:57:06 (ost. akt: 2013-05-21 11:03:23)
Podróże z muzyką przy Głowackiego

W piątek (24 maja) o godz. 19.00 zapraszamy Państwa na kolejny koncert z cyklu: 2013 ROK LUTOSŁAWSKIEGO -Podróże z muzyką: Witold Lutosławski

Pierwszą kompozycją wieczoru w wykonaniu Orkiestry Smyczkowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego będzie Witolda Lutosławskiego - Muzyka żałobna. Utwór jest tym dziełem, które sam kompozytor uważał za ważne, a nawet przełomowe na swojej drodze twórczej.

Wcześniej, przed wojną i w latach zaraz powojennych, młody twórca nawiązywał do idei neoklasycznych. Przykładem Wariacje symfoniczne (1938) czy I Symfonia (1947). Sięgał także, podobnie jak wielu innych kompozytorów tamtych lat, do folkloru, co widzimy w Małej suicie (1950) czy w Koncercie na orkiestrę (1954). Po roku 1957 podjął próby adaptacji do swoich celów technik serialnych, traktowanych jednak we własny, indywidualny sposób.

I oto prezentowany na festiwalu Warszawska Jesień 1958 utwór, poświęcony pamięci kompozytora węgierskiego Béli Bartóka, uznano za największe wydarzenie tego festiwalu.

To, co wypracowałem w tym utworze, to raczej zespół sposobów, które pozwalają mi z jakimś sensem poruszać się w obrębie 12 tonów, oczywiście poza systemem tonalnym i poza dodekafonią... Stanowi on u mnie początek nowego okresu, jest rezultatem długich doświadczeń. Usiłowałem stworzyć zespół środków, który stanie się moją własnością. I to jest właśnie pierwsze słowo wypowiedziane tym nowym dla mnie językiem, ale bynajmniej nie ostatnie.

Entuzjastycznie przyjęto Muzykę żałobną za granicą. Słuchaczom w USA prezentował ją sam Leopold Stokowski, a w 1959 roku kompozycja Lutosławskiego, wraz z Trzema esejami Tadeusza Bairda, została nagrodzona w Paryżu na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO.

Takie były początki sławy twórcy, który już wkrótce miał stać się jednym z trzech największych kompozytorów polskich, obok Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. A zarazem rozpoczynał się pamiętny okres rozkwitu głośnej w świecie „polskiej szkoły kompozytorskiej.

Drugim utworem piątkowego wieczoru będzie Carla Orffa – Kantata sceniczna Carmina Burana, która zostanie wykonana również w podczas koncertu w dniu 25 maja o godz.18.00


24 maja/piątek/ 2013 r. godz.19.00

W programie:
Witold Lutosławski – Muzyka żałobna
Carl Orff – Carmina Burana

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB