Podaruj dzieciom odrobinę szczęścia

2013-05-21 10:38:52 (ost. akt: 2013-05-21 11:04:36)
Podaruj dzieciom odrobinę szczęścia

W niedzielę (26 maja) o godz. 18.30 odbędzie się koncert Chóru. Mający już kilkuletnią tradycję i zawsze wierną publiczność koncert odbędzie się jak co roku w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie przy ul. Bajkowej

Wykonawcami koncertu charytatywnego pt. „Podaruj dzieciom odrobinę szczęścia” będą: Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Benedykt Błoński dyrygent, prowadzenie koncertu, Anna Reszczyńska - organy.

W programie m.in. Jan Maklakiewicz - Msza polska na chór mieszany i organy

Tradycyjnie dochód z koncertu Chóru w Sanktuarium jest przeznaczony na wakacyjny wypoczynek dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Akcję wsparli: Społem Olsztyn, Radio Plus Olsztyn, „ Kawa itd.”

Wstęp wolny.


Benedykt Błoński:
Niestrudzony budowniczy olsztyńskich chórów. Przez blisko trzy dekady tworzył sukcesy legendarnego już Chóru im. prof. W. Wawrzyczka, teraz kształtuje Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. W roku 2012 obchodzi 30-lecie swojej pracy naukowej i artystycznej.

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Bezpośrednio po ukończeniu studiów (1982) wrócił do Olsztyna, gdzie rozpoczął działalność artystyczną i naukową. Od tamtego czasu do roku 2009 pracował również z chórem im. prof. W. Wawrzyczka, obecnego Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego. Z chórem tym brał udział w wielu konkursach i festiwalach, krajowych i zagranicznych, zdobywając szereg najwyższych nagród (I miejsca, złote medale a także Grand Prix).

Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną został uhonorowany: 
- Odznaką Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony Działacz Kultury” (1997)
- Honorową Odznaką Wojewody Olsztyńskiego – „Zasłużony dla Warmii i Mazur” (1997)
- Złotym Krzyżem Zasługi (2001)
- Nagrodą indywidualną Prezydenta Miasta Olsztyna (2002)
- Odznaką Honorową Złotą z Laurem Zarządu Głównego PZChiO
- Nagrodami indywidualnymi I i II stopnia Rektora UWM w Olsztynie
- Nagrodą specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007).
- Nagrodą im. Feliksa Nowowiejskiego przyznawaną przez Prezydenta Miasta Olsztyna w dziedzinie sztuk muzycznych (2011).

W swoim dorobku Benedykt Błoński ma liczne nagrania radiowe i telewizyjne w kraju i za granicą oraz 13 następujących płyt CD:
- Domenico Cimarosa: Requiem pro defunctis,
- Od Palestriny do Lennona,
- Sacrum et profanum,
- Cicha noc, Silent Night, Stille Nacht,
- Czasem... (album wokalno-instrumentalny, prawykonanie),
- Dwupłytowy album: Chwalmy Pana i W śpiewie się radujmy;
- Gaude Mater Polonia...,
- Litania Gietrzwałdzka (album wokalno-instrumentalny, prawykonanie),
- Modlitwa o pokój,
- Feliks Nowowiejski – Pieśni morskie na chór mieszany a capella op. 42 (nr 1-17 i nr 18-34),
- Wonderful world…

Prowadził także setki koncertów krajowych i zagranicznych (Grecja, Irlandia, Wielka Brytania, Belgia, Francja, Watykan, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Rosja, Meksyk, Argentyna) z muzyką polską i zagraniczną, w tym prawykonania.

Benedykt Błoński od lat współpracuje z chórami zagranicznymi, a także z Filharmonią Warmińsko-Mazurską, dla której przygotowywał i prowadził koncerty oratoryjne. Zasiada w radach artystycznych i jury licznych konkursów i festiwali chóralnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym (m.in. Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat w Legnicy, Ogólnopolski Konkurs Chórów a cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy, Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, Międzynarodowe Recitale Chóralne Hora Cantavi w Suwałkach).

Był dyrektorem artystycznym międzynarodowych warsztatów chóralnych Eurochor 2001, dyrektorem artystycznym Polsko-Niemieckiej Akademii Chóralnej In Terra Pax, dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. F. Nowowiejskiego. Jest członkiem International Choir Olympic Council na lata  2008-2012.

Wykłada dyrygenturę chóralną na Podyplomowym Studium Chórmistrzowskim przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Narodowym Centrum Kultury w Warszawie. Jest pracownikiem naukowym w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, recenzentem wielu prac doktorskich i habilitacyjnych, promotorem trzech prac doktorskich, członkiem Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na lata 2009-2012.

Od roku 2009 prowadzi Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, z którym już osiągnął znaczne sukcesy, jak np. I miejsce w kat. chórów mieszanych na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Kiten/Primorsko w Bułgarii (2010). Wykonywał z tym zespołem szereg dzieł wokalno-instrumentalnych, m.in.: Messe modale en septuor Jehana Alaina, Requiem Mozarta, Requiem Johna Ruttera, Requiem polskie Krzysztofa Pendereckiego. 

W 1999 roku, w wieku 42 lat, otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych.

Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej:
Chór powstał w październiku 2009 r. Stworzenie zespołu oraz jego prowadzenie powierzono uznanemu dyrygentowi chóralnemu, prof. Benedyktowi Błońskiemu. Pierwszy, inauguracyjny koncert odbył się 19 grudnia 2009 r. w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Chór z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii zaprezentował publiczności olsztyńskiej kolędy i pastorałki polskie. Podczas prawie czteroletniej działalności Chór wykonał dziesiątki koncertów wokalno-instrumentalnych oraz z programem a cappella, zawsze zbierając pochlebne recenzje krytyki w kraju i za granicą. Wystąpił m.in. kilkakrotnie w Kaliningradzie, w Grodnie (Białoruś), w Kłajpedzie i Wilnie (Litwa), a także w Primorsku i Kiten (Bułgaria), gdzie zdobył I miejsce na Balkan Folk Fest 2010 w kategorii chórów mieszanych.

Chór aktywnie uczestniczy w ważnych rocznicach i wydarzeniach jak: dwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina, setna rocznica skomponowania przez Feliksa Nowowiejskiego pieśni „Rota”, rocznice śmierci papieża Jana Pawła II, Koncert w hołdzie ofiarom Katynia, Sybiru i katastrofy pod Smoleńskiem.

Rokrocznie występuje w koncertach charytatywnych, pomagając zbierać fundusze na wakacje dla dzieci z najuboższych olsztyńskich rodzin. Wielkim, niezapomnianym wydarzeniem artystycznym był koncert Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego, pod batutą twórcy dzieła, z udziałem największych polskich solistów (17 grudnia 2010).

W repertuarze wokalno-instrumentalnym Chór posiada m.in.: Requiem d-moll Mozarta, Requiem J. Ruttera (prawykonanie olsztyńskie), Messe modale en septuor J. Alaina (prawykonanie polskie), Missa Pro Pace W. Kilara oraz operę Tosca Verdiego i operetki: Księżniczkę Czardasza Kalmana oraz Zemstę nietoperza Straussa.

Chór nieustannie się rozwija. Atrakcyjny repertuar a cappella jak i wokalno-instrumentalny (m.in. IX Symfonia L. van Beethovena), o wysokim stopniu trudności i profesjonalnym wykonaniu stanowi o obecności zespołu.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB