Czyści jak Łza z nagrodą im. Krasickiego

2013-05-16 08:40:28 (ost. akt: 2013-05-16 08:47:58)
Czyści jak Łza  z nagrodą im. Krasickiego

Autor zdjęcia: Stefan Łuczak

Marek Markiewicz i Jaromir Wroniszewski, twórcy kabaretu Czyści jak Łza zostali w środę, 15 maja 25. laureatami Nagrody im. Biskupa Ignacego Krasickiego. Medal z brązu, z wybitym wizerunkiem poety i satyryka oraz sentencją "Godzien kraj kochania", wręczono im w olsztyńskim zamku w Sali Kopernika. Gala stała się również okazją do spotkania ludzi kultury i polityki.

Biskup Ignacy Krasicki (1766-1795) był biskupem warmińskim i mecenasem kultury. Nagrodę jego imienia, jedną z najbardziej prestiżowych w dziedzinie kultury w województwie przyznaje od 1989 roku niezależna od instytucji państwowych i samorządowych kapituła pod przewodnictwem Waldemara Żebrowskiego osobom, które w sposób szczególny zasłużyły się w dziedzinie szeroko pojętej kultury dla Warmii i Mazur, bądź pochodząc z tego regionu, promują go w ten sposób w Polsce i na świecie. Wśród dotychczasowych laureatów jest Marion Hrabina Dönhoff, Kira Gałczyńska, Jan Purzycki, Krzysztof Daukszewicz.

— Dla nas dołączenie do tego szacownego grona jest zaszczytem! — podkreślili Marek Markiewicz i Jaromir Wroniszewski, twórcy kabaretu literackiego Czyści jak Łza. — Z przyjemnością wysłuchaliśmy, że nagrodę przyznano nam za propagowanie w twórczości kabaretowej autorskiej sztuki literackiej, nawiązującej w poczuciu humoru do klasyki polskiej satyry. Kłania się Krasicki.

Duet kabaretowy Czyści jak Łza, Markiewicz ( teksty) i Wroniszewski ( muzyka), wspomagany przez kolegów, występuje razem od 1989 roku. Żongluje satyrą, groteską, niedomówieniami, ma oryginalną muzykę i instrumenty. Zespół jest laureatem kilku nagród, produkuje się w radio. Jak dotąd nagrał cztery płyty. — Wciąż robimy nowe audycje, piszemy piosenki — mówią olsztyńscy kabareciarze, których piosenka "Klub akwarystów" stała się nieoficjalnym hymnem hodowców rybek akwariowych. Próbki ich twórczości mogliśmy usłyszeć w środę na zamku, zarówno w wykonaniu duetu jak i kabaretu piosenki Czerwony Tulipan.

wuka

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB