Międzynarodowa Noc Muzeów w Olsztynie i regionie. Program!

2013-05-16 10:01:00 (ost. akt: 2013-05-17 14:59:49)
Międzynarodowa Noc Muzeów w Olsztynie i regionie. Program!

W nocy z soboty na niedzielę po raz kolejny odbędzie się Międzynarodowa Noc Muzeów. Muzea, galerie sztuki, pracownie artystyczne przygotowują specjalną ofertę dla wszystkich spragnionych kultury. Sprawdźcie, co będzie się działo w Olsztynie i w regionie.

Muzeum Warmii i Mazur

W godzinach 19.15, 19.45, 20.15, 20.45, 21.15, 22.20 po dziedzińcu zamku będzie oprowadzał Kopernik. Od 19.20 do 20.15 odbywać się będzie Turniej łuczniczy, natomiast o 20.20 konkurs rzutu podkową. O 19 rozpocznie się konkurs tajemnice zamku nad Łyną, który zostanie rozstrzygnięty o 20.50.

O 21.20 będzie można zobaczyć wehikuł czasu, a 21 odbędzie się Turniej Najazd na Saracena. O godzinie 23.00 Noc Muzeów uświetni koncert zespołu Shannon.

W godzinach 19.00-23.00 będzie możliwość bicia monety i druku pamiątkowego. W piwnicach prezentowane będą zbroje rycerskie.

W salach kopernikowskich również zaplanowano: pokazy specjalne: Kopernik na medal - jak portretowano astronoma na medalach, O obrotach z zamkowej biblioteki - pokaz inkunabułu ze zbiorów Mikołaja Kopernika oraz wydań De Revolutionibus Warsztaty, pod zamkową wiechą - budowa więźby dachowej Kopernik jak malowany - malowanie na szkle, postaw na zamek - przygotowanie makiety olsztyńskiego zamku, przebieralnia, Magazyn Solny, nocne tematy- wystawa grafiki erotycznej.

UWAGA! W Olsztynie funkcjonowała będzie bezpłatna Nocna Linia Muzealna – autobus dowożący chętnych do oddziałów: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Przyrody w Olsztynie, Domu „Gazety Olsztyńskiej” oraz do innych instytucji kultury na terenie miasta.

Muzeum Przyrody w Olsztynie (ul. Metalowa 8)

W godzinach 19.30, 21.00, 22.30 - zwierzęta nocą (oprowadzanie po Muzeum Przyrody z latarkami), noc w eterze (spotkanie z krótkofalowcami w Muzeum Przyrody), nocni odkrywcy przyrody (czyli zabawa edukacyjna w parku przed siedzibą Muzeum Przyrody), zajęcia warsztatowe dla dzieci i dorosłych (origami modułowe i płaskie, gry planszowe, puzzle i inne). Koniecznie prosimy zabrać ze sobą latarki!


BWA Galeria Sztuki (al. Piłsudskiego 38)

W sali głównej BWA prezentowana będzie wystawa rzeźby i ilustracji „Przedziwny ogród Wilkonia", w sali kameralnej można będzie obejrzeć filmy animowane z Serafiński Studio i pobawić się z dziećmi w przestrzeni „Raju dla Dzieci."

W holu galerii wyświetlone zostaną trzy filmy wybrane ze zbiorów Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Główną projekcją pokazu będzie film Anny Zaradny „Octopus" z 2012 roku (na zdjęciu). To krótka forma filmowa powstała do utworu muzycznego i podejmująca dialog z muzyką eksperymentalną w oparciu o konwencję teledysku.

Również pozostałe dwa filmy: „Moje ulubione rzeczy" Agnieszki Polskiej i „Somnabulicy" Tadeusza Kantora i Mieczysława Waśkowskiego zakreślają wspólny obszar dla przestrzeni ruchomego obrazu i dźwięku.

Wydarzeniem szczególnym będzie koncert zaplanowany na godz. 21 pod kopułą Planetarium - w tym roku podczas tej wyjątkowej nocy zagra zespół Karpaty Magiczne.

MOK Olsztyn: Międzynarodowa Noc Muzeów

- Godz. 19 Galeria Rynek MOK, ul. Stare Miasto 24/25 - wernisaż wystawy malarstwa Agaty Topolewskiej, godz. 21.00 pokaz mody sukni-obiektów autorstwa Agaty Topolewskiej

Kościół Ewangelicko - Augsburski przy ul. Zamkowej

W godz. 19.00- 22.00 udostępniona zostanie wystawa Hieronima Skurpskiego oraz fotografie mazurskich krajobrazów wykonanych przez Henryka Gramsa. W programie pokaz multimedialny oraz krótki koncert gitarowy i akordeonowy.

Noc Muzeów 2013 z Miłośnikami Kolei

Warmińsko - Mazurskie Towarzystwo Miłośników Kolei zaprasza na Noc Muzeum 2013 w Wieży Wodnej przy Parowozowni w Olsztynie. Zwiedzanie Wieży odbędzie się w dwóch wejściach o godzinie 20:00 i 22:00, start z IV peronu stacji Olsztyn Główny.

Planeta 11, al. Piłsudskiego 38

godz. 19 – koncert – King Cong i City Spirit Sound System (muzyka „na żywo” na kongach)
godz. 20 – koncert – finał projektu „literatornia” (olsztyńscy hiphopowcy Wuer i Świder rapują Tuwima i Fredrę z uczestnikami warsztatów)
godz. 21 – I konkurs „Odkryj książkę” (trzeba znaleźć niespodziankę w książce na półce wg wskazówek)
godz. 22 – konkurs trailerowy „Filmowa zajawka” (adaptacje książek)
godz. 23 – II konkurs „Odkryj książkę” (trzeba znaleźć niespodziankę w książce na półce wg wskazówek)

Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim - Zamek Biskupów Warmińskich

O 20.00 w sali sądowej (Wielki Refektarz) wyświetlony zostanie film "Kopernik na Warmii". O 20.20 wykład "Izba ekonoma i szafarza Mikołaj Kopernik na zamku lidzbarskim", który poprowadzi Katarzyna Radulewicz. O 20.30 i 21 w kaplicy będzie można wysłuchać koncertu Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Lidzbarku Warmińskim, natomiast o 20.45 i 21.45 na organach zagra Jarosław Ciecierski.

Na Dziedzińcu o 21.00 i 22.20 odbędzie się pokaz walk szablą polską, który poprowadzeni Ryszard Dudek. W Galerii na III piętrze o 21.00 i 22.20 zaprezentowana zostanie kultura międzywojennego Wilna na tle wystawy Artyści z kręgu szkoły wileńskiej XIX/XX. Władysław Strutyński.

O 22.00 w refektarzu zamkowym "Zapachniało majem", czyli montaż słowno-muzyczny, poezja polska na tle muzyki instrumentalnej w wykonaniu młodzieży ZSO w Lidzbarku Warmińskim, natomiast o 22.45 kobiety wykreowane przez biskupa Ignacego Krasickiego – "Żona modna"(Alicja Andrzejewska), Warmijka Borzystowska , gospodyni Krasickiego (Elżbieta Bekieszczuk) , dewotka z bajki, Duchna z "Myszeidy".

Mrągowo: Muzeum Sprzętu Wojskowego

W Muzeum Sprzętu Wojskowego będzie można obejrzeć nowe eksponaty, porozmawiać z pracownikami Muzeum, usiąść przy wspólnym ognisku. W tym roku szczególną atrakcją będzie pokaz filmów o tematyce wojskowej. Będą to nieznane szerszej publiczności materiały z zasobów Ministerstwa Obrony Narodowej, wśród których znajdą się m.in. reportaże z Afganistanu, prezentacje różnych jednostek wojskowych oraz materiały promocyjne.

Noc Muzeów 2013 na Polach Grunwaldu

Noc Muzeów 2013 to także szczególna noc na Polach Grunwaldu. Główną atrakcją trzeciej już Nocy Muzeów na grunwaldzkim pobojowisku będzie premiera Panichidy – nabożeństwa za poległych rycerzy, opracowanego na podstawie staropolskiej mowy i prawosławnego nabożeństwa. Chór Męski OKTOICH przy Cerkwi Prawosławnej św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu oraz Prawosławnego Ordynariatu WP odśpiewa także cztery inne grunwaldzkie pieśni.

Po zapadnięciu zmroku, w ruinach pobitewnej kaplicy, zabrzmią „Bogurodzicy”, „Christ ist erstanden”, „Na grunwaldzkim Polu” oraz „Rota”. Będą wykłady, filmy 3D, średniowieczne konkursy i walki rycerskie, a na koniec, by jeszcze raz przypomnieć o poległych rycerzach, uczestnicy wypuszczą ze Wzgórza Pomnikowego chińskie lampiony.

Noc muzeów w Ełku

Ełk po raz pierwszy weźmie udział w ogólnonarodowym projekcie jakim jest Międzynarodowa Noc Muzeów. Jeśli chcesz zobaczyć nabytki muzealne i wziąć udział w nocnym spacerze po Ełku znanym i nieznanym, to przyjdź w sobotę (18 maja) do Muzeum Historycznego w Ełku przy ul. Małeckich 3/2. W godz. 20-23 muzeum czeka na Ciebie!

Noc Muzeów w Nidzicy

godz. 20.00 – dziedziniec zamkowy

W programie:
- film o zamku – sala rycerska
- prezentacja multimedialna pt. „Muzeum utracone” - sala rycerska
- prelekcja prof. Jana Gancewskiego - „Krzyżacy w Nidzicy” - sala rycerska
- spacer po salach nidzickiego zamku
- ognisko z kiełbaskami i gawędy nidzickich przewodników – pod pomnikiem Gregoroviusa

Wystawy:
Lech Pietraszko – fotografia – Galeria pod Belką
Maria Przybysz – malarstwo – klub relax
Wystawa historyczna „Z dziejów Ziemi Nidzickiej” - muzeum
Nidzica dawniej i dziś – fotografia – sala rycerska

Olsztynek

Miejsce: Skansen w Olsztynku
Czas: 18 maja 2013r. od godz. 21 do godz. 24:00
Grupy ok. 20 osób spotykają się przy kasach. Oprowadza przewodnik.

W Muzeum w Olsztynku po raz pierwszy imprezę zorganizowano w ubiegłym roku, cieszyła się wtedy wielkim powodzeniem. Tegoroczna impreza pt.: „Nocne we wsi straszenie” nawiązuje do przesądów w XIX wiecznej wsi.

Prosty lud musiał sobie radzić ze zrozumieniem zjawisk przyrody czy przeróżnych zdarzeń w ludzkim życiu. Kultywowanie zwyczajów przodków, niski poziom oświaty były przyczynami powstawania przesądów przekazywanych z ust do ust. W nocy 18 maja wszelkiego rodzaju demony i siły nieczyste pojawią się w muzealnej wsi.

Impreza dla prawdziwych miłośników grozy, mroku i osób o mocnych nerwach. Będzie to również jedyna okazja w roku do odwiedzenia Skansenu w Olsztynku nocą w towarzystwie m. in. duchów, diabłów, wampirów oraz wiedźmy!

Węgorzewo

Muzeum Tradycji Kolejowej - godz. 18.00

Goście placówki odbędą podróż dookoła świata, zobaczą wystawę filatelistyczną i posłuchają prozy Ernsta Wiecherta w… wagonie. Odważnych czeka sesja zdjęciowa w dworcowym atelier, a jeszcze bardziej odważnych — ważna rozmowa… Emocji nie zabraknie, dobrej zabawy też.

Początek imprezy: godz. 18.00.

Muzeum Kultury Ludowej - godz, 20.00

Głównymi gośćmi spotkania „po godzinach” z 18 na 19 maja będą… duchy (a ściślej — mazurskie duchy). Zapoznacie się Państwo z nimi na godzinę przed północą, wcześniej będziecie mieli okazję pobuszować w MKL, uraczyć się "jaszczurem z ogniska" (redakcja WT posiadła recepturę, ale jej szczegóły, dla podrażnienia podniebień, poda dopiero w relacji z imprezy), „dziadowską polewajką” i wziąć udział w grze terenowej pod księżycem.
"
Noc muzeów" w MKL rozpocznie się o godz. 20.00, a zakończy — uwaga — siedem minut po północy. Później lepiej, kto żyw, uciekać…!

źródło: noc-muzeow.pl/MOK Olsztyn/ Planeta 11, własne

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Yyyhhh, skupiam się ... !!! #1088388 | 88.156.*.* 18 maj 2013 11:50

  Noc nie noc, ja i tak to wszystko na rzadko !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. obserwator #1088268 | 88.220.*.* 18 maj 2013 08:41

  a gdzie w tym wszystkim Reszel,dlaczego osoba pełniąca obowiązki nie zorganizowała nic w Reszlu???za takie coś powinna wylecieć...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ewa #1088254 | 46.113.*.* 18 maj 2013 08:16

  wszystko już było, wieje nudą.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. xc #1088189 | 89.228.*.* 17 maj 2013 23:41

   możecie podać szczegóły dla "bezpłatnej Nocnej Linii Muzealnej"... ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Droga E 7 #1087848 | 88.156.*.* 17 maj 2013 16:08

   Noc w dwóch bunkrach,w tym jeden przeniesiony za grube pieniądze podatników!Atrakcje od 23.00 można oszczać te mury bez krępacji.Po godzinie 00 trzeba uważać na duchy bo można dostać w zęby za darmo i stracić portfel.Potem tylko wypić browara ,zjeść zimną kiełbasę i bez obawy że patrol policji nas złapie,naprutym pruć autem po polach do domu.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. pod #1087835 | 83.0.*.* 17 maj 2013 15:43

   Gazeta zapomniała o Fromborku

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Pytanie do GO #1087797 | 195.117.*.* 17 maj 2013 14:49

   Oferta bez ceny? Czyżby wszystko za darmo?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)