Kultura i gospodarka. Kto kogo potrzebuje?

2013-05-13 19:31:28 (ost. akt: 2013-05-13 19:31:13)
Kultura i gospodarka. Kto kogo potrzebuje?

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

Kultura i gospodarka potrzebują się wzajemnie. Przedsiębiorcy finansują artystów, a sztuka może być dla biznesmenów dobrą inwestycją. Dyskusja o współpracy biznesu i kultury toczy się na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Były prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski podkreśla, że inwestowanie w kulturę i sztukę przynosi przedsiębiorcom korzyści. Sobolewski przypomina, że menedżerowie firm rozliczani są z wyników, więc decyzja o współpracy ze środowiskiem kulturalnym musi być korzystna dla firmy.

Jakub Szczęsny, architekt i autor projektu „Domu Kereta” zaznacza, że znalezienie inwestora nie jest dla artystów tak trudne, jak się wydaje. Od czego zależy finansowe zaangażowanie biznesmenów? Architekt tłumaczy, że biznesmenom zależy na promocji poprzez inwestycje w projekty kulturalne, ale chcą także doznawać przyjemności wsparcia artystów.

Redaktor Naczelny kwartalnika „Res Publica Nowa”, Wojciech Przybylski informuje, że pod koniec maja jego redakcja opublikuje badania samorządów, z których wynika, że to właśnie one, a nie państwo wykładają najwięcej pieniędzy na kulturę w Polsce. Wojciech Przybylski wylicza, że ubiegłoroczny budżet Ministerstwa Kultury wyniósł około 3 miliardów złotych. Dla porównania wydatki samej stolicy na kulturę wyniosły 0,5 miliarda złotych. Panelista kongresu przypomina, że w Polsce funkcjonuje prawie 2,5 tysiąca gmin.
Dzisiaj w Katowicach rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy. Poza tematami ekonomicznymi uczestnicy imprezy rozmawiają między innymi o ochronie zdrowia, transporcie, rynku nieruchomości, cyfryzacji mediów czy znaczeniu kultury dla gospodarki.

Informacyjna Agencja Radiowa - Karol Tokarczyk/pbp

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB