Drastyczny spektakl o Holocauście oburzył Niemców

2013-05-09 21:09:48 (ost. akt: 2013-05-09 13:12:35)
Drastyczny spektakl o Holocauście oburzył Niemców

Autor zdjęcia: sxc.hu

"Tannhauser" Ryszarda Wagnera zdjęty z afisza opery w Duesseldorfie. Spektakl, którego akcję przeniesiono w czasy Holocaustu, zawierał tak drastyczne sceny, że niektórzy widzowie musieli skorzystać z pomocy lekarskiej.

W inscenizacji Burkharda Kosminskiego dramat Wagnera rozgrywał się w obozie koncentracyjnym. Na scenie pokazano między innymi komorę gazową, golenie głów więźniów i egzekucję. Już podczas premiery część publiczności buczała i opuściła operę przed końcem przedstawienia.

Niektórym widzom trzeba było udzielić pomocy lekarskiej z powodu silnego stresu. Protest wyraziła też gmina żydowska w Duesseldorfie. Dyrekcja opery próbowała przekonać reżysera, aby zmienił najbardziej drastyczne sceny, ale ten odmówił, powołując się na racje artystyczne.

W tej sytuacji kierownictwo opery zdjęło przedstawienie z afisza oświadczając, że nie można niczym usprawiedliwić tak szokujących efektów dzieła artystycznego. "Tannhausera" będzie można posłuchać w Duesseldorfie tylko w wersji koncertowej.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB