„Nowa psychologia sukcesu” Carol Dweck

2013-04-24 22:34:54 (ost. akt: 2013-04-24 13:18:27)
„Nowa psychologia sukcesu” Carol Dweck

Autor zdjęcia: Matriał wydawcy

„Nowa psychologia sukcesu” Carol Dweck przedstawia zupełnie nową teorię psychologicznych korzeni osiągnięć i porażek.

Jak dotąd w żadnej innej książce nie wyjaśniono jeszcze kwestii nastawień i nie pokazano czytelnikom, jak je wykorzystać w życiu codziennym. Dzięki „Nowej psychologii sukcesu” można się dowiedzieć, jak jedno proste przekonanie o sobie w dużej mierze kontroluje życie jednostki.

Punktem wyjścia „Nowej psychologii sukcesu” jest rozróżnienie dwóch typów postaw: nastawienia na trwałość oraz nastawienia na rozwój. Carol Dweck dowodzi, że kluczem do sukcesu jest nastawienie na rozwój, polegające na codziennym rozwijaniu swoich umiejętności poprzez pracę i zdobywanie wiedzy. Powołując się na medialne historie i biografie ludzi sukcesu, autorka jednocześnie zabiera głos w odwiecznej debacie o niezmienności cech ludzkich przeciwstawianej wpływowi wychowania i środowiska.

Nastawienie na rozwój zaprowadziło na szczyt Jacka Welcha, dyrektora generalnego General Electrics. Swój sukces zawdzięcza umiejętności rozmawiania z pracownikami i nieustającej chęci uczenia się od nich. Ta postawa sprawiła, że w magazynie „Fortune” został opisany jako „najszerzej podziwiany, analizowany i naśladowany dyrektor generalny naszych czasów”. Szefowie Enronu, nastawieni na trwałość, stworzyli kulturę uwielbienia dla talentu, zmuszając pracowników do nieustannego udowadniania własnej wyjątkowości i nie pozwalając na przyznanie się do błędów. W tym samym roku, gdy Jack Welch kończył kadencję, zwiększając wartość firmy o 400 miliardów dolarów, Enron ogłosił bankructwo.

Dzięki podobnym licznym przykładom podane przez autorkę wskazówki i rozwiązania znajdują zastosowanie w codziennym życiu i zarządzaniu firmą. Jej obserwacje pozwalają także lepiej zrozumieć swoich partnerów, szefów, przyjaciół i swoje dzieci. W książce każdy z tych przypadków został omówiony w osobnym rozdziale. Dowiemy się z nich, jak osiągnąć sukces w pracy, jak spełnić się w związku i jak umiejętnie chwalić dzieci. Wszystkie z ośmiu rozdziałów profesor Carol Dweck kończy zbiorem krótkich zadań, których wykonanie umożliwi każdemu rozpoznanie własnego nastawienia, zrozumienie, jak ono działa, a na końcu – zmianę na lepsze.

Nowa psychologia sukcesu
Dr Carol Dweck
Wydawnictwo MUZA SA

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB