Spotkanie z Andrzejem Poniedzielskim

2013-04-08 13:25:44 (ost. akt: 2013-04-08 13:27:51)
Spotkanie z Andrzejem Poniedzielskim

Już 15 kwietnia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie odbędzie się spotkanie z Andrzejem Poniedzielskim.

15 kwietnia - poniedziałek - o 17.00 do czytelni czasopism WBP zawita Andrzej Poniedzielski - poeta, felietonista, autor tekstów piosenek.

Andrzej Poniedzielski jest autorem ponad 250 wierszy, kilkuset felietonów i wielu tekstów piosenek, napisanych m. in. dla Elżbiety Adamiak, Michała Bajora, Haliny Frąckowiak, Edyty Geppert, Anny Marii Jopek, Jolanty Majchrzak, Maryli Rodowicz, Stanisława Soyki, Doroty Stalińskiej, Lory Szafran, Grzegorza Turnaua, Anny Treter. Pisał do muzyki m.in. Katarzyny Gaertner, Seweryna Krajewskiego, Włodzimierza Nahornego, Janusza Strobla, Jerzego Satanowskiego i Tadeusza Woźniaka.

Urodził się 4 lipca 1954 roku w Iwaniskach (woj. świętokrzyskie). Jeszcze w technikum założył szkolny kabaret, a na pierwszym roku studiów napisał swoje pierwsze wiersze. W 1977 r. otrzymał wyróżnienie na Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie i nagrodę Naczelnej Redakcji Muzyki Estradowej PR i TV na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Na tym samym festiwalu, w maju 1978 r., otrzymał II nagrodę, a w listopadzie I nagrodę na I Warszawskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej (późniejsza OPPA).

Pierwszy tomik wierszy pt. „Chyba już można...” opublikował w 1984 roku. W 1995 roku rozpoczęła działalność, stworzona wspólnie z Elżbietą Adamiak, Piwnica Artystyczna „Przechowalnia”, w której od 1999 r. wraz z Arturem Andrusem prowadzi wieczory kabaretowe. W 1999 r., w serii „Biblioteka Bardów”, wydawnictwo „Twój Styl” wydało wiersze Andrzeja Poniedzielskiego z ilustracjami jego syna Michała. Od 2001 r. pisze felietony dla łódzkiego miesięcznika kulturalnego „Kalejdoskop”, a w latach 2003-2009 pisał „Felietony z wierszem” w miesięczniku „Zwierciadło”. W 2002 r. została wydana pierwsza autorska płyta CD „13 łatwych utworów tanecznych”, z której piosenki i wiersze Andrzej Poniedzielski zaprezentował publiczności podczas Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”.

Jest współautorem wielu spektakli estradowych (scenariusz, reżyseria, prowadzenie), współpracuje z wieloma teatrami w Polsce (Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr Dramatyczny w Białymstoku i Teatr im. Horzycy w Toruniu, Teatr Powszechny w Łodzi, Teatr Polski w Szczecinie, warszawski Teatr Ateneum). W autorskich spektaklach teatralnych zrealizowanych w Teatrze Polskim w Szczecinie i Ateneum w Warszawie Andrzej Poniedzielski pojawia się także na scenie jako aktor. W marcu 2007 r. objął kierownictwo literackie „Sceny na dole” w Teatrze Ateneum.

W 2012 r. w Wydawnictwie Jednocześnie ukazała się książka-kalendarz „Szumi czas 2013” – wybór wierszy Andrzeja Poniedzielskiego i jego fotografii – 53 teksty i poetyckie refleksje na każdy tydzień roku w pięknej oprawie graficznej. Książkę będzie można kupić podczas spotkania w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB