Huelle, Hańba i żydokomuna

2017-10-13 12:00:00 (ost. akt: 2017-10-13 15:07:03)
Włodzimierz Kowalewski  i Paweł Huelle w Domu Mendelsohna

Włodzimierz Kowalewski i Paweł Huelle

Autor zdjęcia: Ewa Pohlke

Festiwal Mendelsohna przyciąga tłumy. Młodzież wypełniła salę widownię podczas koncertu zespołu Hańba, średnie pokolenie słuchało rozmowy pisarzy — Włodzimierza Kowalewskiego z Pawłem Huelle.

Hańba o wiele lepiej brzmi na żywo. To naprawdę porywająca muzyka — mówi Kornelia Kurowska, prezes fundacji Borussia, organizatora Festiwalu Mendelsohna.
W środę można było wziąć udział w trzech festiwalowych wydarzeniach — spotkaniu z pisarzem Pawłem Huelle, wernisażu wystawy Nigunim oraz w koncercie zespołu Hańba.

Paweł Huelle to m.in. autor „Weisera Dawidka” powieści ważnej dla pokolenia dzisiejszych 60 i 50-latków, która jak sam powiedział, przyniosła mu trochę pieniędzy. W Domu Mendelsohna przy ul. Zyndrama z Maszkowic z gdańskim pisarzem i poetą rozmawiał olsztyński pisarz Włodzimierz Kowalewski.
Huelle opowiadał o swoich przodkach i szlacheckich korzeniach rodziny sięgających XVII wieku. Wspominał przodków polskiego, austriackiego, żydowskiego i węgierskiego pochodzenia. Opowiadał o swym prapradziadku Tadeuszu Fiedlerze, rektorze Politechniki Lwowskiej i jego przyjaźni z genialnym matematykiem Hugo Steinhausem. Mówił o spotkaniu poety Rainera Marii Rilkego z jego muzą Lou Andreas-Salome w Oliwie, które to spotkanie zainspirowało go do napisania książki „Śpiewaj ogrody”.

Huelle czytał też swoje wiersze (wiersz jest jego zdaniem sprawdzianem umiejętności literackich). Jest również autorem dramatów. Jeden z nich „Kursk”, zainspirowany zatonięciem rosyjskiej łodzi podwodnej i listem oficera Dmitrija Kolesnikowa, napisanego już po wybuchu. „Kurs” wystawił Teatr Miejski w Gdyni. Spektakl jest grany pod pokładem Daru Pomorza. Biletów na razie brak.

Natomiast na koncert Hańby, zbuntowanej orkiestry podwórkowej, można było wejść za darmo, z czego skorzystała tłumnie młodzieżowa publiczność. Przypomnijmy, że zespół wykorzystuje buntownicze i obrazoburcze teksty m.in. Juliana Tuwima, Józefa Szenwalda, Jerzego Jurandota oraz Jana Brzechwy z lat 30 XX wieku. To on Brzechwa napisał przewrotną „Żydokomunę”. 
Festiwal potrwa do niedzieli 15 października. 

Patronem festiwalu jest Erich Mendelsohn, żydowsko-niemiecko-amerykański architekt urodzony w 1887 roku w Olsztynie. W właśnie jego życie i twórczość oraz dziedzictwo regionu inspirują organizatorów festiwalu — stowarzyszenie i fundację Borussia.

MZG

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB