Kiedy popełnisz błąd, weź głęboki oddech i idź dalej

2017-10-12 09:00:00 (ost. akt: 2017-10-12 09:39:40)
Anna Mucha

Olsztyn-Polsko-Ukraińskie warsztaty filmowe w Planeta 11 Nz.aktorka Anna Mucha

Anna Mucha Olsztyn-Polsko-Ukraińskie warsztaty filmowe w Planeta 11 Nz.aktorka Anna Mucha

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Trwa WAMA Film Festival. Towarzyszą mu międzynarodowe warsztaty dla młodzieży. Wczoraj prowadziła je znana aktorka Anna Mucha. Rady, jakich udzieliła, są przydatne nie tylko przed kamerą, ale w codziennym życiu każdego z nas. 


Anna Mucha jest członkinią jury czwartej edycji WAMA Film Festiwal. Wczoraj poprowadziła też warsztaty dla młodzieży pod hasłem „Podstawy pracy przed kamerą”.
W Planecie 11 zgromadziło się kilkadziesiąt osób. Ponieważ nie wszyscy znali polski, aktorka poprowadziła swoje konsultacje praktyczne po angielsku. Najpierw się przedstawiła, przypominając, że na planach filmowych jest obecna od 27 lat. Mówiła o swoich pierwszych rolach — w filmach Andrzeja Wajdy — „Korczaku” i „Pannie Nikt”. — Na planie „Korczaka” jedna dziewczynek miała zagrać scenę, w której potyka się, płacze, a doktor otwiera szeroko ramiona i ja przytula — opowiadała. — Odmówiła. Wtedy podeszłam do Andrzeja Wajdy i powiedziałam: Ja mogę to zagrać!


Anna Mucha od 6 lat pracuje również w teatrze. W Polsce nie ukończyła studiów aktorskich, ale jest absolwentką słynnego Lee Strasberg Theatre and Film Institute w Nowym Jorku. Jednak szerokiej publiczności najbardziej znana jest z roli Magdy w serialu „M jak miłość”. Na pytanie, czy Magda ułoży sobie w końcu życie, aktorka odpowiedziała z uśmiechem: — Trzeba oglądać serial.


Uczestnikom warsztatów aktorka udzieliła wielu praktycznych rad, które przydadzą się im nie tylko na ewentualnych castingach, ale także w codziennym życiu. Zwróciła uwagę, że kamera nie nie lubi zbyt ekspresyjnych zachowań, które sprawdzają się w teatrze. Przekonywała, że w pracy na planie ważne jest dobra zabawa i satysfakcja z tego, co się robi.
Przestrzegała natomiast przed graniem osoby zbyt zabawnej. Warto natomiast zawsze być miłym, pomocnym i zauważalnym. — Zrób coś, żeby cię zapamiętali, wyróżniaj się, a kiedy popełnisz błąd, nie dramatyzuj, weź głęboki oddech i idź dalej — przekonywała.


Po teoretycznym wstępie rozpoczęły się zajęcia praktyczne. Przed kamerą stanęli Michał Maciejewski i Mateusz Nosarzewski, obaj z olsztyńskiej grupie filmowej NeoVisio. Mieli zagrać scenkę, w której Michał miał opowiedzieć o spotkaniu z fantastycznej dziewczyny, natomiast Mateusz miał go przekonać, ze to jest zła kobieta. Wszyscy mogli się przekonać, że jednoczesne mówienie kwestii, pamiętanie o zachowaniu odpowiednio dużej odległości od partnera i patrzenie w oko kamery nie jest proste.

Z kolei Karina i Lila, obie z Ukrainy, miały się przedstawić. Karina opowiedziała o sobie po angielsku, prezentując się jako osoba wielu artystycznych pasji, która niczego się nie boi. Lila próbowała po angielsku, ale w tym języku wypadła nieprzekonująco, jakby grała kogoś innego. — Gdy mówisz po ukraiński, wierzę ci — stwierdziła Anna Mucha. Aktorka podkreślała, jak ważny jest autentyzm i wiara w siebie.

Ewa Mazgal


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB