Feliks Nowowiejski czyli nasze wydarzenie roku

2017-09-28 15:00:00 (ost. akt: 2017-09-28 15:35:53)
Dwupłytowy album z  oratorium Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego

Nominowany album oratorium Quo vadis

Autor zdjęcia: Filharmonia Warmińsko-Mazurska

Podczas Międzynarodowego Dnia Muzyki w Barczewie i w Warszawie będzie mowa o Feliksie Nowowiejskim. Usłyszymy jego utwory i dowiemy się, czy „Quo vadis” wygra konkurs.

Feliks Nowowiejski urodził się w Barczewie w 1877 roku. Zmarł 71 lat temu. Z okazji rocznic Sejm ogłosił 2016 Rokiem Nowowiejskiego, ale pamięć o kompozytorze i jego dziełach jest utrwalana do dzisiaj. 

W niedzielę o godz. 16 w Skarbcu Kultury Europejskiej w Barczewie z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki odbędzie się koncert z cyklu Nowowiejski z Bliska. Wystąpi sopranistka Nadine Nassar z Libanu oraz harfistka Anna Sikorzak-Olek. W programie utwory Nowowiejskiego na harfę, a także kompozycje Gershwina i Chopina oraz arie libańskie. O Nowowiejskim będzie mówił prof. Krzysztof Szatrawski muzykolog i kulturoznawca. 

— To był bardzo dobry rok jeśli chodzi o popularyzację muzyki Feliksa Nowowiejskiego, muzyki absolutnie wybitnej — powiedział nam. — Dostrzegli ją nie tylko krytycy i znawcy tematy, ale także szersze kręgi odbiorców. Bo trzeba przyznać, że po 1945 roku twórczość Nowowiejskiego była uważana za zbyt religijną. Z kolei po 1989 roku uchodził za kompozytora zbyt mało liberalnego i nie dość nowoczesnego. Teraz wraca czas na tradycyjne wartości i wszyscy, którzy poszukują wyrazu dla swego patriotyzmu, mogą go odnaleźć w twórczości Nowowiejskiego. 

A nie patrioci? — Też się nie zawiodą — odpowiada prof. Szatrawski. — Nowowiejski miał wyjątkowy talent melodyczny, co wcale nie jest powszechne wśród kompozytorów. Jego muzyka jest do odkrycia. 

Będzie ją można odrywać nadal podczas kolejnych koncertów Feliks Nowowiejski z Bliska. W grudniowym ma wystąpić jego wnuczka organistka i klawesynistka Bogna Nowowiejska.

Tymczasem w niedzielę wieczorem zostanie rozstrzygnięty konkurs Koryfeusz Muzyki Polskiej. Wśród nominowanych w kategorii Wydarzenie Roku jest nagranie oratorium „Quo vadis” Nowowiejskiego w wykonaniu Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą dyrektora Piotra Sułkowskiego z udziałem solistów — Aleksandry Kurzak, Rafała Siwka, Artura Rucińskiego oraz Górecki Chamber Choir.
Nasza płyta konkuruje z poważnymi przeciwnikami — VII Festiwalem Prawykonań, przyznaniem nagrody Grammy płycie „Penderecki conducts Penderecki” oraz 
światową prapremierą opery Aleksandra Tansmana „Złote runo” w Teatrze Wielkim w Łodzi. Wyniki zostaną ogłoszone w trakcie uroczystości w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, transmitowanej przez Program II PR. Początek o godz. 18. 

MZG 


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB