Niezwykła historia wiejskiej karuzeli małego Pierre'a

2017-09-26 17:00:00 (ost. akt: 2017-09-26 17:48:05)
Próba sztuki Petit Pierre w Olsztyńskim Teatrze Lalek. Na scenie Jagna Polakowska i Tomasz Czaplarski

Próba sztuki Petit Pierre w Olsztyńskim Teatrze Lalek. Na scenie Jagna Polakowska i Tomasz Czaplarski

Autor zdjęcia: OTL

Olsztyński Teatr Lalek zaprasza już w sobotę na premierę widowiska „Petit Pierre”. To niezwykła historia upośledzonego chłopca, który został wyjątkowym artystą.

Pierre Avezard urodził się upośledzony fizycznie i psychicznie. Pracował na farmie, gdzie pasł krowy. W 1937 roku, gdy miał 28 lat zaczął budować swoją karuzelę. Wśród elementów konstrukcji znalazły się krowy Pierre'a, ale też wieża Eiffela i Moulin-Rouge. Brat artysty był inżynierem i zabierał go w podróże. Pierre zainstalował w swej karuzeli czołgi i samoloty, które widział podczas wojny. Zmarł jako sławny artysta, uważany za twórcę tzw. sztuki surowej we Francji. 


Sztukę „Petit Pierre” napisała Suzanne Lebeau z Kanady, uważana za jedną z najważniejszych na świecie autorek dla dzieci i młodzieży. — Traktuje dzieci serio — powiedział Andrzej Bartnikowski, dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek. — Rozmawia z nimi o rzeczach trudnych, czasem smutnych. Mówi im, jakie jest prawdziwe życie. 
Na olsztyńskiej scenie spektakl wyreżyserowała Helena Radzikowska, absolwentka aktorstwa, reżyserii i kulturoznawstwa. Widzowie OTL oglądali już jedną jej realizację. Była to „Pentezylea” na podstawie dramatu Szymona Symonowica, historię z czasów wojny trojańskiej. 


Tym razem na scenie widzimy wspaniałą kolorową konstrukcję. Nie jest to karuzela, ale być może rower instrumentalny? Reżyserka tłumaczy, że jest to jedna wielka lalka i dodaje, że zwykle lalki już się opatrzyły. Autorką scenografii jest Sylwia Maciejewska. 
W spektaklu występuje dwoje aktorów — Jagna Polakowska i Tomasz Czaplarski. To oni opowiadają historię życia małego Pierre'a. 
Spektakl, jak powiedziała Radzikowska, jest adresowany do widzów od 9 roku życia.

MZG

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB