Od organów do Rafała Blechacza{FILM]

2017-09-18 10:40:00 (ost. akt: 2017-09-19 12:53:34)
Piotr Sułkowski

Piotr Sułkowski

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

MUZYKA\\\ Sezon w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej rozpoczęty! 
Kogo usłyszymy w kolejnych miesiącach? Rachmaninowa, Czajkowskiego, Nowowiejskiego i Bacha. A na zakończenie sezonu Rafał Blechacz i Bomsori Kim w duetach na skrzypce i fortepian. 


Kolejny, 72. już sezon, w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej zainaugurował występ zespołu Kroke z Krakowa. Towarzyszyła mu orkiestra symfoniczna pod batutą Piotra Sułkowskiego. To druga kadencja Sułkowskiego na stanowisku dyrektora olsztyńskiego zespołu. Zapytaliśmy go o najbliższe plany repertuarowe.

— W tym tygodniu zapraszamy na koncert znakomitego artysty, którzy przyleci do nas z Japonii — powiedział nam dyrektor. — Dyrygent Norichika Iimori poprowadzi III Koncert fortepianowy d-moll Sergiusza Rachmaninow oraz V Symfonia e-moll Piotra Czajkowskiego. Są to utwory wymagające od wykonawców wysokich umiejętności, a słuchaczom sprawiające ogromną przyjemność. To muzyka romantyczna, skomponowana z rozmachem, liryzmem i dramatyzmem.


Sułkowski dodał, że orkiestrę poprowadzi dyrygent, który nie pracuje na co dzień z zespołami europejskimi. — Zobaczymy, jak poprowadzi naszą orkiestrę i w jaki sposób zinterpretuje te utwory — mówił. — To ciekawa lekcja dla nas wszystkich, wykonawców i słuchaczy. 

Za fortepianem zasiądzie Ignacy Lisiecki, młody utalentowany pianista, ale także kompozytor. Występował w prestiżowych salach koncertowych świata, m.in w Tokyo Opera City Concert Hall.


W tym sezonie filharmonia rozpoczyna nowy cykl — będą to recitale organowe. Nie tylko, jak zapowiada dyrektor w wykonaniu solistów. Pierwszy koncert z tego cyklu odbędzie się 29 września. Wystąpią Marek Stefański i Agnieszka Radwan-Stefańska. Usłyszymy m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka oraz Adagio „Przed Krucyfiksem Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie” Feliksa Nowowiejskiego.

Nowym przedsięwzięciem jest „Organowy elementarz”. — Organy instrument trudny do obejrzenia, a my go nawet rozbierzemy, by każdy mógł go zobaczyć — tłumaczył dyrektor. — Na koncert rodzinny 1 października zapraszamy nie tylko dzieci. Pokażemy też różne instrumenty, które są podobne do organów, takie jak klawesyn, pozytyw czy syntezator. Będzie można się przekonać, jak te same utwory brzmią na różnych instrumentach. Mam nadzieję, że nasz elementarz będzie ciekawy.


Olsztyńska orkiestra wystąpi na zakończenie Festiwalu Mikołaja Góreckiego w Bielsku-Białej, gdzie wykonana oratorium „Quo vadis” Nowowiejskiego. Z kolei mieszkańcy Olsztyna usłyszą Symfonię Misterium Fatima Henryka Jana Botora. Światowa prapremiera tego interesującego utworu odbyła się w maju w kościele przy ul. Bajkowej. 


Tuż przed świętami Bożego Narodzenia kolędy zaśpiewają Stanisław Soyka i Joanna Woś. Wcześniej, 16 grudnia, przed olsztyńską publicznością wystąpi Włodek Pawlik, który przedstawi m.in. utwory ze swojej najnowszej płyty „Songs without Words” oraz z „Night in Calisia” nagrodzonej Grammy. 

Na zakończenie sezonu usłyszymy Rafała Blechacza. Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2005 roku zagra razem z Koreanką Bomsori Kim sonaty na skrzypce i fortepian różnych kompozytorów.


EWA MAZGAL


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB