Emigranci i maszyna do tanga

2017-03-31 09:11:00 (ost. akt: 2017-03-31 09:55:46)
Emigranci i maszyna do tanga

Przed nami dwa ostatnie dni XXV Olsztyńskich Spotkań Teatralnych. W piątek zobaczymy „Emigrantów” Sławomira Mrożka, w sobotę galę kończąca festiwal. Poznamy wówczas zwycięzców plebiscytu na najlepszą rolę sezonu i posłuchamy hiszpańskiej muzyki.

W piątek na Scenie Dużej Teatru Jaracza zobaczymy spektakl Teatru Polskiego z Warszawy. To „Emigranci” Sławomira Mrożka w reżyserii Piotra Cyrwusa, który również wystąpi w przedstawieniu. „Emigranci” to diagnoza polskich marzeń, lęków i kompleksów, rozpisana na dwie role — intelektualisty AA i tzw. prostego człowieka XX. Jeden szuka na emigracji wolności tworzenia, drugi pieniędzy. Ale nic w tej historii nie jest proste, jednoznaczne ani oczywiste. Recenzenci bardzo chwalą grę Cyrwusa i towarzyszącego mu Szymona Kuśmidra. Chwalą też... tekst Mrożka. Jeden z nich cytuje Erwina Axera, który miał powiedzieć: — Stare rzeczy muszą zestarzeć się na tyle, by znów być jak nowe... Mamy też nową i bardzo liczną emigrację.

W sobotę XXV Olsztyńskie Spotkania Teatralne zakończy gala z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Rozpocznie się o godz. 19. Podczas uroczystości poznamy zdobywców tytułu Nagrody Publiczności. — To nagrody za najlepszą rolę męską i żeńską w sztukach wystawionych w Teatrze Jaracza w 2016 roku — mówi Maciej Lewandowski, rzecznik Teatru Jaracza. —Głosowali na nie od września do marca widzowie. Swoją nagrodę przyzna też kapituła Teatralnej Kreacji Roku. Podczas uroczystego wieczoru zostaną także wręczone nagrody dyrektora Teatru Jaracza, marszałka i wojewody. Poznamy też zdobywcę stypendium im. Andrzeja Starkiewicza „Odkrycie Roku”. Tę nagrodę, honorującą młodych aktorów, już po raz trzeci ufunduje Alicja Starkiewicz.

Reżyserem gali jest Giovanny Castellanos, asystent ds. artystycznych Janusza Kijowskiego, dyrektora Jaracza. Giovanny również ją poprowadzi. — Ale wszystkie nazwiska laureatów nagród trzyma w ścisłej tajemnicy — dodaje Lewandowski.

Podczas gali wystąpi polski kwartet Machina del Tango. W jego skład wchodzą Grzegorz Lalek (skrzypce), Klaudiusz Baran (bandoneon i akordeon, profesor, rektor Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie ), Urszula Borkowska (fortepian i aranżacje) oraz Maciej Dobrzański (kontrabas). Zespół ma w swym dorobku trzy płyty. W Olsztynie muzycy nagrali utwory Piazzolli do spektaklu „Tango Nuevo” wystawionego w Teatrze Jaracza w 2011 roku. Razem z Machiną wystąpi znana aktorka Katarzyna Dąbrowska.

W czwartek olsztyńska publiczność obejrzała spektakl „Bez znieczulenia” Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu w reżyserii Piotra Ratajczaka, który w Jaraczu zrealizował m.in. przedstawienie „On wrócił”. W środę Teatr Jaracza pękał w szwach — komplety były na dwóch przedstawieniach sztuki „Klaps! 50 twarzy Greya”, amerykańskiego pastiszu angielskiej erotycznej powieści autorstwa E.L. James. W rolę Graya wcielił się Mateusz Damięcki. — To idol kobiet w każdym wieku — podkreślił Lewandowski. — A przy tym bardzo dobry aktor.
Kończą się Olsztyńskie Spotkania Teatralne, ale nie kończy się teatralny sezon. Przed nami jeszcze trzy premiery — muzyczny dyplom studencki „Przystanek życie”, „Jazda na zamek. Musical krzyżacki” oraz „Zbrodnia i kara”.

Ewa Mazgal

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. marzena #2213685 | 89.231.*.* 31 mar 2017 10:37

    Do tegorocznego zestawu gwiazd brakuje tylko siostrzeńca od alimentów i tak jak w ubiegłym roku trzeba będzie opuszczać widownię z powodu lewackich i upolitycznionych manifestacji na scenie i w foyer. A już się zaczęło. M. in. z "Samobójcy" już kilka osób wychodziło. Odradzam, bo bezsensowne kopulacje, wulgaryzmy i polityczne wtręty to już nie jest wyraz artystyczny, to jest po prostu obrzydliwe.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz