Komediowe oblicze Greya

2017-03-29 11:22:00 (ost. akt: 2017-03-29 13:48:17)
Komediowe oblicze Greya

Autor zdjęcia: mat. prasowe teatru

Już dziś (29.03) na scenie kameralnej zobaczymy interaktywny monodram Wojciecha Jaworskiego „Potok”, a na scenie dużej jedną z najbardziej wyczekiwanych sztuk — „Klaps! 50 twarzy Greya” Teatru Polonia.

Nagrodzony na 14. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie „Potok” to monodram w reżyserii Mariusza Babickiego i Wojciecha Jaworskiego. Fabuła kręci się wokół decyzji bohatera o pozostawieniu dotychczasowego życia i przejściu do upragnionego Kraju. W spektaklu Człowiek — Man zmierza się z pytaniami o to, czym jest Kraj, czy upragniona przestrzeń rzeczywiście istnieje?

„Rozpoczyna się żegnanie ze światem, z kościołem, politykami, nie takimi znajomymi jak trzeba, panującymi stereotypami i innymi rzeczami ośmieszającymi nasz kraj i nas samych” — pisze o sztuce dla portalu afiszteatralny.pl Agnieszka Kobroń. Spektakl jest interaktywny.

— Reżyser rozumie, że w monodramie najbliższym i jedynym partnerem aktora jest widz — wyjaśnia Giovanny Castellanos, dyrektor artystyczny festiwalu. — W spektaklach, które widzieliśmy podczas festiwalu do tej pory pojawiał się kontakt z publicznością, ale tutaj jest jeszcze mocniejszy. Razem z aktorem bierzemy udział w podróży, którą odbywa główny bohater. Nie ma tej twardej, czwartej ściany, o której mówimy w teatrze. Możemy mieć coś do powiedzenia, możemy być aktywni.

Na „Potok” dostępne są jeszcze bilety! Natomiast na drugą teatralną propozycję tego dnia — „Klaps! 50 twarzy Greya” bilety rozeszły się błyskawicznie. To kolejny, obok „Na czworakach” w reż. Jerzego Stuhra, spektakl Teatru Polonia z Warszawy. Tym razem zobaczymy pastisz popularnej powieści.

W tytułowego Greya wciela się Mateusz Damięcki. Jak zapewnia Maciej Lewandowski, rzecznik Teatru Jaracza zobaczymy zupełnie inne, bo komediowe oblicze Damięckiego.

— Mateusz ma ogromny dystans do siebie. W ciągu tej godziny z kawałkiem musi pokazać wiele twarzy, możliwości. Jest aktorem wszechstronnym, totalnym — dodaje Giovanny Castellanos. Aktorowi partnerują Magdalena Lamparska i Marta Walesiak. Spektakl jest subtelnym wykpieniem tego rodzaju literatury popularnej. Główni bohaterowie E. L. James spotykają się na scenie z autorką powieści i pytają o budowę własnych postaci, ich charaktery i intelekt. Podczas OST „Klaps! 50 twarzy Greya” zobaczymy dwukrotnie. Po drugim spektaklu planowane jest spotkanie z aktorami.

— Moją ideą było przybliżenie aktorów widzom. Oczywiście robimy to przez spektakle, ale tutaj zostawiamy ten kostium, zostawiamy spektakl i jesteśmy sobą — mówi Castellanos. — Aktorzy zdradzą nam nieco kulisów powstawania spektaklu, pokażą tę kuchnię teatralną, opowiedzą, co było ciekawe, trudne i co było zabawne. Mamy szansę również zobaczyć aktorów z nieco prywatnej strony.

>>> Program 25. Olsztyńskich Spotkaniach Teatralnych

Hanna ŁozowskaKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. marzena #2212683 | 89.231.*.* 30 mar 2017 12:44

    Do tegorocznego zestawu gwiazd brakuje tylko siostrzeńca od alimentów i tak jak w ubiegłym roku trzeba będzie opuszczać widownię z powodu lewackich i upolitycznionych manifestacji na scenie i w foyer. A już się zaczęło. M. in. z "Samobójcy" już kilka osób wychodziło. Odradzam, bo bezsensowne kopulacje, wulgaryzmy i polityczne wtręty to już nie jest wyraz artystyczny, to jest po prostu obrzydliwe.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz