Teatr zaprasza na "Samobójcę"

2017-03-27 08:22:00 (ost. akt: 2017-03-29 09:26:38)
Teatr zaprasza na Samobójcę

Mat. prasowe teatru

Trwają XXV Olsztyńskie Spotkania Teatralne. Zainaugurował je w sobotę spektakl  „Na czworakach”w reżyserii Jerzego Stuhra. W poniedziałek Teatr Jaracza zaprasza na „Samobójcę” Teatru Nowego z Krakowa, we wtorek na monodram„Zofia” i spektakl „Harper”.


Dzisiaj podczas trzeciego dnia XXV Olsztyńskich Spotkań Teatralnych zobaczymy dwa przedstawienia. Pierwszy to „Emigrantka” Teatru Komedii Valldal z Gdynii. Niestety na historię Norweżki, która  osiedliła się w Polsce i na dodatek gra sama siebie, nie ma już biletów. Są natomiast na „Samobójcę” — komediodramat  Nikołaja Erdmana. W Teatrze Nowym w Krakowie spektakl wyreżyserował  Piotr Sieklucki. W przedstawieniu wystąpi m.in Edward Linde-Lubaszenko (na zdjęciu). „Samobójca” to historia Sieni, któremu wypadło żyć na początku lat 20 XX wieku w Związku Radzieckim. To czas wielkich przemian i wielkiej biedy. Sienia nie widzi przed sobą przyszłości i postanawia popełnić samobójstwo. Okazuje się, że w skolektywizowanym społeczeństwie nie jest to wyłącznie jego prywatna sprawa.  Czeka na nie zgromadzona za biesiadnym stołem rodzina i znajomi.  Po spektaklu organizatorzy festiwalu zapraszają na spotkanie z krakowskimi artystami. 


Jutro przed olsztyńską publicznością wystąpi Małgorzata Pieńkowska, aktorka pochodząca z Olsztyna i znana z roli Marii Zduńskiej w serialu „M jak miłość”. Tym razem zaprezentuje monodram Anny Wakulik zatytułowany „Zofia”. To historia matki Jana Rodowicza- Anody, żołnierza AK,  który zginął z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. 
Także jutro będzie można obejrzeć „Harper”  Simona Stephensa. Jest to opowieść o kobiecie, która opuszcza męża i córkę.  Przedstawienie  w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach wyreżyserował Grzegorz Wiśniewski, jeden z najwybitniejszych twórców średniego pokolenia.  W roli tytułowej  wystąpi Magda Grąziowska, którą bardzo chwalą recenzenci. Spektakl jest przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych.

— Uwadze widzów polecamy również „Bez znieczulenia”   Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu — mówi Maciej Lewandowski,  rzecznik Teatru Jaracza. — Przedstawienie będzie można obejrzeć w czwartek na Scenie Dużej.

Przypomnijmy, że w 1978 roku film pod tym samym tytułem wyreżyserował Andrzej Wajda. Wystąpili w nim m.n. Ewa Dałkowska i Zbigniew Zapasiewicz. On zagrał znanego dziennikarza, który popadł w niełaskę władz.  Adaptację scenariusza filmu przeniósł na scenę Piotr Ratajczak i umieścił ją w czasach nam współczesnych.

 Ale, jak piszą recenzenci, historia lubi się powtarzać.
— Pierwszy spektakl festiwalu czyli „Na czworakach” olsztyńska publiczność nagrodziła kilkuminutową owacją na stojąco — opowiada Lewandowski. — Jerzego Stuhra oklaskiwano również na spotkaniu po spektaklu.  Prowadził je Giovanny Castellanos, dyrektor artystyczny OST i wieloletni asystent pana Jerzego.  Wybitny aktor  opowiadał  o pracy w teatrze i udzielił rad młodym aktorom.   
Tegoroczne spotkania zakończą się w sobotę. Tego dnia na gali zagra polski kwartet  instrumentalny Machina del Tango. Razem z zespołem wystąpi Katarzyna Dąbrowska, wokalistka i popularna aktorka, znana m.in. z serialu „Na dobre i na złe”.
 Tego wieczoru poznamy również zdobywców tytułu Nagrody Publiczności. To nagroda za najlepszą rolę męską i żeńską w sztukach wystawionych w Teatrze Jaracza w 2016 roku.  Kreacje wybrali widzowie. Swoją nagrodę przyzna też kapituła Teatralnej Kreacji Roku.

Ewa Mazgal

Uwaga! W sprzedaży są jeszcze bilety!Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. CHAŁTURA zamiast kultury #2210485 | 109.241.*.* 27 mar 2017 20:07

    "....Kultura nie może obejść się bez finansowania. I dochodzimy do sedna. Kto za to wszystko płaci? Otóż 98% całego światowego kapitału znajduje się w łapach dogadanych między sobą Corporations. I masz gotową odpowiedź, Szanowny Czytelniku. Komu zależy na stworzeniu CHAŁTURY zamiast KULTURY? Jeżeli cały pieniądz znajduje się w jednym miejscu to wiadomo, że dochodzi do sprofanowania kultury i wytworzenia jednej dla całego Globu. Takie były początki istnienia Hollywood. Od razu zrozumiano, że poprzez film i tzw. masową rozrywkę, można doskonale tresować mniej wartościowe społeczeństwa. Kultura spadła do poziomu czteropaku, oglądania programów telewizyjnych, ewentualnie sportu. ............ c.d.: http://dakowsk i.pl/index.php?option=com_content&task=v iew&id=19903&Itemid=119

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. marzena #2210230 | 89.231.*.* 27 mar 2017 13:34

    Do tegorocznego zestawu gwiazd brakuje tylko siostrzeńca od alimentów i tak jak w ubiegłym roku trzeba będzie opuszczać widownię z powodu lewackich i upolitycznionych manifestacji na scenie i w foyer. A już się zaczęło. Odradzam, bo to już nie jest wyraz artystyczny, to zrobiło się po prostu obrzydliwe.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)