Wielki tydzień fanów teatru

2017-03-23 12:00:00 (ost. akt: 2017-03-23 18:34:34)
Wielki tydzień fanów teatru

Autor zdjęcia: mat. prasowe/Kasia Chmura

Kilka spektakli tegorocznych XXV Olsztyńskich Spotkań Teatralnych sprzedało się błyskawicznie. Na inne są jeszcze bilety. Spotkania rozpoczną się w sobotę  spektaklem „Na czworakach”. Teatralny festiwal potrwa tydzień. 


Bilety na trzy przedstawienia sprzedaliśmy dosłownie w kilka minut — mówi Maciej Lewandowski, rzecznik Teatru Jaracza. W sobotę rozpoczną się XXV Olsztyńskie Spotkania Teatralne.  

Pierwszym spektaklem, jaki zobaczy publiczność będzie  inscenizacja „Na czworakach” Tadeusza Różewicza. Przedstawienie w Teatrze Polonia wyreżyserował Jerzy Stuhr. Na scenie obok niego wystąpi m.in Dorota Stalińska  oraz Wiesław Komasa. Po spektaklu organizatorzy zapraszają na spotkanie z artystami. — „Na czworakach” to jeden z trzech najpopularniejszych propozycji tegorocznych spotkań — opowiada rzecznik. — Dwie kolejne to bardzo różne przedstawienia — „Msza za miasto Arras” — monodram w wykonaniu Janusza Gajosa oraz „Klaps! 50 twarzy Greya”. 


Pierwszy spektakl powstał na podstawie powieści Andrzeja Szczypiorskiego pod tym samym tytułem. Po monodramie organizatorzy zapraszają na spotkanie z Januszem Gajosem. Drugie przedstawienie to pastisz bestsellerowej powieści erotycznej. W „Greyu” wystąpi m.n. Mateusz Damięcki oraz Magdalena Lamparska. Oni także spotkają się z olsztyńską publicznością.


Ale na tym jubileuszowe Olsztyńskie Spotkania Teatralne się nie kończą.  Giovanny Castellanos, dyrektor artystyczny festiwalu  poleca szczególnej uwadze teatromanów „Samobójcę”, „Bez znieczulenia” oraz „Harper”.
„Samobójca” to komediodramat  Nikołaja Erdmana — historia nieudacznika Sieni, którego życiową przygodą i osiągnięciem ma być samobójstwo. Czeka na nie zgromadzona za biesiadnym stołem rodzina i znajomi. Spektakl wyreżyserował w krakowskim Teatrze Nowym Piotr Sieklucki. Wystąpi w nim m.in Edward Linde-Lubaszenko, a z artystami będzie można porozmawiać po przedstawieniu. 


Z kolei „Harper” to historia  kobiety, która opuszcza  męża i córkę. Na scenie Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach spektakl wyreżyserował Grzegorz Wiśniewski, jeden z najwybitniejszych twórców średniego pokolenia. Recenzenci chwalą znakomitą rolę Magdy Grąziowskiej, która stworzyła przekonujący portret kobiety po przejściach. Spektakl jest przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych.


Starsi z nich na pewno pamiętają film Andrzeja Wajdy „Bez znieczulenia” z 1978 roku, w którym wystąpili m.n. Ewa Dałkowska i Zbigniew Zapasiewicz w roli rozwodzącej się pary oraz Krystyna Janda, która zagrała zakochaną w mężu studentkę.  

Na scenę Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu adaptację scenariusza filmu, przeniósł Piotr Ratajczak. Historia utraty zawodowej pozycji, której towarzyszy męska rywalizacja, została umieszczona w czasach współczesnych.


Tegoroczne Olsztyńskie Spotkania Teatralne zakończą się w sobotę 1 kwietnia. Tego dnia na gali zagra polski kwartet  instrumentalny Machina del Tango. Razem z zespołem wystąpi Katarzyna Dąbrowska, wokalistka i popularna aktorka, znana m.in. z serialu „Na dobre i na złe”, pochodząca z Nidzicy.


Tego wieczoru poznamy również zdobywców tytułu Nagrody Publiczności. To nagroda za najlepszą rolę męską i żeńską w sztukach wystawionych w Teatrze Jaracza w 2016 roku.  Kreacje wybierają widzowie (możliwość głosowania kończy się dzisiaj o godz. 16).  Swoją nagrodę przyzna też kapituła Teatralnej Kreacji Roku.


Ewa Mazgal

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. marzena #2209990 | 89.231.*.* 27 mar 2017 09:08

    Do tegorocznego zestawu gwiazd brakuje tylko siostrzeńca od alimentów i tak jak w ubiegłym roku trzeba będzie opuszczać widownię z powodu lewackich i upolitycznionych manifestacji na scenie i w foyer. A już się zaczęło. Odradzam, bo to już nie jest wyraz artystyczny, to zrobiło się po prostu obrzydliwe.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz