Noworoczna Gala Marszałka Województwa. Wystąpi Katarzyna Dondalska

2015-01-05 08:15:17 (ost. akt: 2015-01-05 13:23:17)
 Noworoczna Gala Marszałka Województwa. Wystąpi Katarzyna Dondalska

Gospodarzem tego uroczystego piątkowego wieczoru będzie marszałek naszego województwa – Gustaw Marek Brzezin. A koncert uświetni znakomita sopranistka koloraturowa Katarzyna Dondalska. W jej wykonaniu z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego usłyszymy najbardziej znane i lubiane przez publiczność arie z oper i operetek. Ponadto Galę Noworoczną wypełnią najpiękniejsze polki i walce skomponowane przez członków wiedeńskiej muzycznej rodziny Straussów.

Katarzyna Dondalska odnosiła sukcesy, – jako finalistka i laureatka – na wielu międzynarodowych konkursach wokalnych, jak np. Cardiff Singer of the World Festival, Międzynarodowy Konkurs im. Francesco Viñasa
w Barcelonie, Konkurs Śpiewu Koloraturowego im. Sylvii Geszty, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny Telewizji ARD, czy też Międzynarodowy Konkurs Śpiewaczy w s’Hertogenbosch.

Artystka współpracuje z wieloma orkiestrami i scenami w Europie, USA i Kanadzie. Ma w repertuarze szereg znaczących ról operowych.
Śpiewała m.in.: Królową Nocy w Czarodziejskim flecie Mozarta w Grand Opera w Houston, w Stadttheater Linz, w teatrach w Detmold, Mainz, Darmstadt, Karlsruhe, w Heidelbergu na Eutiner Festspiele, w RAI
Theater Amsterdam, w Welsh National Opera (Cardiff ) i w KNO w Seulu; Zerbinettę w Ariadnie na Naxos Straussa w Welsh National Opera w Cardiff oraz w Augsburgu i w Heidelbergu; Najadę w Ariadnie na Naxos
Straussa i Konstancję w Uprowadzeniu z Seraju Mozarta – w Mannheim, Heidelbergu i w Teatro Colon w Buenos Aires; Nanettę w Falstaffie Verdiego, Blondę w Uprowadzeniu z Seraju Mozarta oraz Słowika w Ptakach Braunfelsa – w Teatro Lirico di Cagliari; Ogień, Księżniczkę i Słowika w operze Dziecko i czary Ravela –w Concertgebouw w Amsterdamie.


Katarzyna Dondalska – sopran
Urodzona w Bydgoszczy sopranistka koloraturowa młodej generacji, rozpoczęła studia wokalne w Akademii Muzycznej w Gdańsku pod kierunkiem Haliny Mickiewiczówny. Po roku nauki w gdańskiej uczelni kontynuowała naukę w Wyższej Szkole Muzycznej w Würzburgu (Niemcy) pod kierunkiem Grigorija Żyslina (skrzypce) i Jutty Bucelis-Dehn (śpiew) i uzyskała dyplom w obu specjalnościach z wyróżnieniem.

Doskonaliła swoje umiejętności na kursach mistrzowskich u takich renomowanych artystów jak m.in. Sylvia Geszty. Odnosiła sukcesy, – jako finalistka i laureatka – na międzynarodowych konkursach wokalnych, jak np. Cardiff Singer of the World Festival, Międzynarodowy Konkurs im. Francesco Viñasa w Barcelonie, Konkurs Śpiewu Koloraturowego im. Sylvii Geszty, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny Telewizji ARD, czy też Międzynarodowy Konkurs Śpiewaczy w s’Hertogenbosch. W latach 1998-2000 występowała na scenie Stadttheater Heidelberg. W roku 2011 otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyki w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Artystka ma w repertuarze szereg znaczących ról operowych. Śpiewała m.in.: Królową Nocy w Czarodziejskim flecie Mozarta w Grand Opera w Houston, w Stadttheater Linz, w teatrach w Detmold, Mainz, Darmstadt, Karlsruhe, w Heidelbergu, na Eutiner Festspiele, w RAI Theater Amsterdam, w Welsh National Opera (Cardiff, Walia) i w KNO w Seulu; Zerbinettę w Ariadnie na Naxos Straussa w Welsh National Opera w Cardiff oraz w Augsburgu i w Heidelbergu; Najadę w Ariadnie na Naxos Straussa i Konstancję w Uprowadzeniu z Seraju Mozarta – w Mannheim, Heidelbergu i w Teatro Colon w Buenos Aires; Nanettę w Falstaffie Verdiego, Blondę w Uprowadzeniu z Seraju Mozarta oraz Słowika w Ptakach Braunfelsa – w Teatro Lirico di Cagliari; Ogień, Księżniczkę i Słowika w operze Dziecko i czary Ravela – w Concertgebouw w Amsterdamie, z Radio Filharmonisch Orkest Hilversum i z Cappella Amsterdam.

Śpiewała również podczas takich wydarzeń, jak uroczysta ceremonia otwarcia Münich Airport Center czy Classic Open Air na placu Gendarmenmarkt w Berlinie.

Brała udział w programach telewizyjnych: u Güntera Wewela w programie „Kein schöner Land”, w produkcji „Weihnacht in Deutschland” stacji BR, w programie „Lesley Garrett Series” telewizji BBC Wales oraz w TV włoskiej RAI.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. aganek #1630368 | 80.53.*.* 10 sty 2015 07:57

    Wspaniały komcert! Pani Katarzyna to dynamit, piękny głos.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. dolo #1629754 | 89.228.*.* 9 sty 2015 15:43

    Pani Katarzyna-rewelacja,ale orkiestra,niestety,przeciętna.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz