Dni Siergieja Paradżanowa w Polsce

2014-11-06 10:47:08 (ost. akt: 2014-11-06 11:05:36)
Dni Siergieja Paradżanowa w Polsce

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

Unikalne wystawy i projekcje filmowe w salach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie będą towarzyszyły obchodom Dni Paradżanowa (7 i 8 listopada) — reżysera ukraińskiego o ormiańskim pochodzeniu.

Siergiej Iosifowicz Paradżanow urodził się 9 stycznia 1924 w Tyflisie, zmarł 21 lipca 1990 w Erywaniu. Radziecki reżyser filmowy pochodzenia ormiańskiego, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców kina XX wieku. Wszechstronny artysta i dysydent, wiele lat więziony przez władze za głoszone poglądy i niezależność.

Za debiut fabularny Siergieja Paradżanowa należy uznać "Andrijesz", zrealizowany w 1955 roku wspólnie z Jakowem Bazelianem. Przełomowym filmem okazały się "Cienie zapomnianych przodków" ("Tini zabutych predkiw") z 1964 roku, arcydzieło będące adaptacją opowiadania Mychajła Kociubyńskiego, zrealizowane w setną rocznicę urodzin pisarza, bogato korzystające z huculskich wierzeń i legend. Premiera obrazu odbyła się 4 września 1965 w Kijowie i zbiegła się z aresztowaniami młodych intelektualistów we Lwowie i Kijowie.

17 grudnia 1973 roku reżyser został aresztowany pod zarzutem homoseksualizmu i spekulanctwa. Skazano go na 5 lat pobytu w zakładzie reedukacji społecznej o surowym reżimie.

W czerwcu 1989 roku rozpoczęły się zdjęcia do opus magnum reżysera, przerwane chorobą artysty. Siergiej Paradżanow zmarł w Erywaniu 20 lipca 1990 roku na raka płuc. Film, którego nie zdążył ukończyć, "Spowiedź", dokończony został przez przyjaciela reżysera Michaiła Wartanowa w formie dokumentu — "Paradżanow: The Last Spring" (1992).

Podczas dni poświęconych twórczości Paradżanowa w Olsztynie zobaczymy dwa jego filmy: „Cień zapomnianych przodków” oraz „Barwy granatu”.

Imprezie towarzyszyć będzie też wystawa prac Borisa Eghiazariana — ukraińskiego artysty — którą będzie można oglądać przez ok. trzy tygodnie. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie.

Szczegółowy program Dni Paradżanowa w Polsce poniżej.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB