Anna Gajdis w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie

2014-10-30 17:00:39 (ost. akt: 2014-10-30 14:41:49)
Anna Gajdis w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie

Autor zdjęcia: Materiały promocyjne WBP w Olsztynie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza 4 listopada na spotkanie z Anną Gajdis, germanistką, badaczką literatury Prus Wschodnich, autorką książki "Odległa Prowincja".

"Odległa Prowincja" to monografia prezentująca Prusy Wschodnie w prozie Alfreda Brusta, Agnes Miegel, Hermanna Sudermanna, Ernsta Wicherta i Ernsta Wiecherta. Ślady plemion staropruskich, nasilająca się germanizacja i budzenie się tożsamości narodowej pruskich Litwinów i Mazurów, poszukiwanie w mazurskim krajobrazie alternatywy dla problemów społeczno-politycznych lat 20. i 30. w Niemczech oraz odrzucenie wojny i jej aprobata stanowią oś tematyczną tekstu.

Nieistniejąca od 1945 r. prowincja wschodniopruska przetrwała jednak w pamięci kulturowej dawnych i nowych mieszkańców tego regionu. Pamięć o miejscu, ludziach i wydarzeniach skłania do przybliżenia polskiemu czytelnikowi zapomnianej literatury regionalnej, która wyszła spod pióra jej niemieckich twórców.

Dr Anna Gajdis jest adiunktem w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się literaturą regionalną Prus Wschodnich i krajów bałtyckich XIX i XX wieku, literaturą autobiograficzną i podróżniczą. Jest autorką monografii Baltische Sirenen (Bałtyckie Syreny, 2014), na temat pism autobiograficznych niemieckich pisarek pochodzących z południowego wybrzeża Bałtycku i tworzących około roku 1800.


4 listopada (wtorek) godz. 17.00
Spotkanie z Anną Gajdis
Pokój z widokiem (II piętro), Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB