W więzieniu filmy kręcą. Statuetki Dobrego Łotra przyznane

2014-10-27 11:44:47 (ost. akt: 2014-10-27 11:44:10)
W więzieniu filmy kręcą. Statuetki Dobrego Łotra przyznane

Autor zdjęcia: Służba więzienna

Zakończył się II Międzynarodowy Festiwal Filmów Więziennych. Grand Prix zdobył film „Gdzie jesteś?” pastora Wojciecha Kobusa, który na co dzień pracuje w olsztyńskim areszcie.

Podczas festiwalu zaprezentowano 18 krótkometrażowych filmów, nakręconych przez dziennikarzy, wychowawców i samych więźniów. Trzy były zagraniczne — dwa pochodziły z Węgier, jeden aż z Kolumbii. Węgierski „Toe tag”, zrealizowany przez więźniów i opowiadającym o jednym z nich uzależnionym od narkotyków, otrzymał nagrodę specjalną jury.

Zwyciężyła etiuda „Gdzie jesteś?” autorstwa Wojciecha Kobusa. To opowieść ukazująca życie w zamkniętym ośrodku z dwóch perspektyw: dorastającego podopiecznego ośrodka szkolno-wychowawczego w Żardenikach i jego ojca odbywającego karę więzienia. Postacie, które wystąpiły w filmie o trudnych ojcowsko-synowskich relacjach na odległość, są prawdziwe.

Nagrodę za szczególne walory resocjalizacyjne zdobyła „Szansa”, zrealizowana przez funkcjonariuszy z Zakładu Karnego w Iławie historia więźnia, który przechodzi przemianę i odzyskuje rodzinę.

— Ten festiwal to także w dużej mierze forma resocjalizacji, to leży w samej jego idei — mówi Jarosław Witek, rzecznik Okręgowej Służby Więziennej w Olsztynie. — Mamy nadzieję, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja.

Twórcy najlepszych filmów otrzymali statuetki Dobrego Łotra oraz nagrody rzeczowe.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB