Wielogłos Miejski w olsztyńskiej BWA

2014-10-23 11:31:23 (ost. akt: 2014-10-23 16:24:51)
Wielogłos Miejski w olsztyńskiej BWA

Autor zdjęcia: Piotr Pardela

Od 6 do 11 listopada w BWA Galerii Sztuki Współczesnej w Olsztynie, odbędzie się cykl wydarzeń pod wspólnym hasłem "Wielogłos Miejski". Cykl jest przedłużeniem tegorocznej Wioski Teatralnej w Węgajtach.

“Wielogłos — sztuka niewykluczania” to hasło programowe tegorocznej Wioski Teatralnej w Węgajtach. Jej przedłużeniem będzie cykl wydarzeń artystycznych w Olsztynie, jakie zaplanowano na drugi tydzień listopada.

— Prologiem “Wielogłosu miejskiego” był pokaz naszej “Ulicy Krokodyli” 23 września w Domu Mendelsohna. Chcieliśmy zasygnalizować na starcie problem wykluczenia i kryzysu oraz myśl o tym, co może być źródłem sił przeciwnych i uzdrawiających. Faktycznie od paru lat istnieje zauważalny proces budzenia się przestrzeni miejskiej. Miasto uzyskuje autonomię, staje się jakby państwem w państwie, tworzy niezależną kulturę. Czemu by nie zapytać o nią w Olsztynie? — opowiadają organizatorzy.

Program "Wieloglosu Miejskiego"

6 listopada; godz. 18 — sala BWA w Olsztynie
„Wielogłos” – spektakl Teatru Węgajty, inscenizacja: Wacław Sobaszek
Spektakl o zabijaniu, zwierzętach i miłości.
(premiera olsztyńska)
Po spektaklu zapraszamy do „Otwartego Kręgu” rozmowy, pytań i dyskusji.

7 listopada, godz. 17 — sala BWA w Olsztynie
Tożsamość miasta a kryzys kultury — spotkanie z berlińsko-szczecińskim autorem Krzysztofem Niewrzędą i promocja jego najnowszej książki pt. "Zamęt".
Równolegle w foyer:
Pokaz dokumentacji performance "Bystry tłum"

8 listopada, godz. 16-21 — na ulicach Olsztyna
Akcja „Miasto w drodze”

godz. 17.00, sala Liceum Plastycznego w Olsztynie, podczas spaceru „Miasto w drodze”
Multimedialna Opera Miejska Echo i narcyzy ("Echo und Narzissen") zespołu Labsa z Dortmundu

9-11 listopada
Transformacja miasta, warsztaty rysunku połączone ze spacerem

Część I: 9.11, hol BWA
godz. 13-15:
wspólne rysowanie w holu BWA. Otwarte zajęcia plastyczne skoncentrowane na wywołaniu twórczej współpracy uczestników.

godz. 15-16: Teatr polityczny — tożsamość lokalna i wizje rozwoju miasta. Spotkanie z przedstawicielami środowisk zaangażowanych w kształtowanie nowoczesnej tożsamości Olsztyna. Aktywistka miejska, polityk i naukowiec przedstawią swoje wizje tożsamości i rozwoju w formie krótkich wystąpień. Spotkanie ma na celu przerwanie izolacji pomiędzy tymi środowiskami.

Część II: 11.11, przestrzeń miasta
godz. 11: zbiórka przed wejściem do BWA potem spacer po Olsztynie. W kilku punktach w mieście, związanych z nową tożsamością Olsztyna bądź posiadających cechy konfliktu różnych wizji tożsamości, sprowokujemy interwencje artystyczne. Naszym celem jest doprowadzenie do transformacji znaczeń zawartych w obrazie miasta i wywołanie dyskusji na ten temat.


— Do wzięcia udziału w warsztatach zapraszamy wszystkich chętnych bez względu na wiek. Nie chodzi nam o to, żeby stworzyć jakąś doskonałą formę, za to bardzo zależy nam na wywołaniu artystycznej współpracy z osobami, które na co dzień nie zajmują się sztuką. Zamierzamy wykorzystać sztukę jako formę komunikacji, która pozwala na prawdziwy dialog społeczny, daje szansę zmiany — zachęcają organizatorzy cyklu.

"Wielogłos Miejski"
6-11 listopada, Olsztyn
BWA Galeria Sztuki, al. Piłsudskiego 38


Zgłoszenia prosimy wysyłać pod adres mailowy: janbaszek@gmail.com w formie krótkiej wiadomości. Udział w warsztatach bezpłatny.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB