Jeden z najwybitniejszych flecistów zagra w Filharmonii

2014-10-20 12:26:57 (ost. akt: 2014-10-20 13:19:49)
Jeden z najwybitniejszych flecistów zagra w Filharmonii

W dniu 24 października 2014 r. w piątek o godz.19.00 w Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej wystąpi Łukasz Długosz – flet. Artysta jest uznany przez krytyków za „jednego z najwybitniejszych flecistów swojej generacji”. Absolwent Hochschule für Musik und Theater w Monachium, Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz Yale University w New Haven.

Łukasz Długosz jest zwycięzcą wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych, m.in. w Paryżu, Monachium, Odense, Viggiano. Grał pod batutą takich gwiazd muzyki jak Zubin Mehta, James Levine, Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Helmuth Rilling, Jerzy Maksymiuk.

W wykonaniu Łukasza Długosza, któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego usłyszymy kompozycję Justyny Kowalskiej-Lasoń - Śnię sny wszystkich śniących na flet i orkiestrę symfoniczną. Utwór powstał na zamówienie Instytutu Muzyki i Tańca. Kompozytorka, a także flecistka i pianistka (ur.1985r.) ukończyła studia kompozytorskie w klasie Aleksandra Lasonia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest laureatką szeregu nagród kompozytorskich, w tym m.in.: dwukrotnie I nagrody na konkursie kompozytorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Nagrodzone utwory Justyny Kowalskiej-Lasoń były wykonywane na wielu festiwalach i koncertach w kraju i za granicą

Piątkowy koncert filharmonicy warmińsko-mazurscy pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego rozpoczną Intradą do opery Straszny Dwór Stanisława Moniuszki Trzecią zaś pozycją repertuarową koncertu będzie III Symfonia Es-dur „Eroica” op. 55 Ludwika van Beethovena. „Eroica” - ukończona i przedstawiona publiczności wiedeńskiej w roku 1804, jest wybitnym dziełem muzycznym stojącym symbolicznie na granicy dwóch światów: klasycznego i romantycznego.


Serdecznie zapraszamy!


24 października 2014 r. godz.19.00 sala koncertowa Filharmonii

Koncert symfoniczny
Piotr Sułkowski - dyrygent
Łukasz Długosz - flet
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:

Stanisław Moniuszko - Intrada do opery Straszny Dwór
Justyna Kowalska-Lasoń - Śnię sny wszystkich śniących na flet i orkiestrę symfoniczną
(kompozycja powstała na zamówienie Instytutu Muzyki i Tańca)
Ludwik van Beethoven - III Symfonia Es-dur „Eroica” op. 55

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i TańcaBilety w cenie 40 zł normalny, 30 ulgowy, 20 zł bilet na kartę melomana do nabycia w kasie Filharmonii w godz. pon.-pt. 10.00-18.00 oraz na dwie godziny przed koncertem
Łukasz Długosz - flet

Uznany przez krytyków za „jednego z najwybitniejszych flecistów swojej generacji”. Absolwent Hochschule für Musik und Theater w Monachium, Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz Yale University w New Haven.
Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych, m.in. w Paryżu, Monachium, Odense, Viggiano. Koncertuje jako solista i kameralista w Europie, Azji i USA.

Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami europejskimi. Występował m.in. w Carnegie Hall w Nowym Yorku, w Musikverein-Goldener Saal i w Konzerthaus w Wiedniu, w Konzerthaus w Berlinie, w Filharmonii Monachijskiej, Gasteig-Carl-Orff-Saal i Herkulessaal w Monachium, w Gewandhaus w Lipsku.
Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levine, Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Helmuth Rilling, Jerzy Maksymiuk.

Dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych oraz CD w kraju i za granicą, które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską. Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze stacje radiowe, takie jak: BBC Radio 3, SWR, BR4, Deutschlandradio Kultur, Polskie Radio PR2, NDR, Radio France, RMF Classic.
Juror międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie w Europie i Azji.

Za wybitne osiągnięcia otrzymał szereg prestiżowych nagród, m.in: Gasteig-Musikpreis (Niemcy), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Polska), Zeit-Preis (Niemcy), Deutsche Stiftung Musikleben (Niemcy).

Narodowy Bank Polski sfinansował film telewizyjny o artyście, pokazywany na antenie TVP1 i TV Polonia. W styczniu 2010 artysta zadebiutował z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z koncertem Michaela Coliny.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB