100 lat Hieronima Skurpskiego

2014-10-17 13:43:08 (ost. akt: 2014-10-17 13:52:19)
100 lat Hieronima Skurpskiego

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Rozpoczęły się obchody stulecia urodzin Hieronima Skurpskiego, jednego z najwybitniejszych malarzy XX wieku na Warmii i Mazurach. Świętują muzea, szkoła, przyjaciele i znajomi pana Hieronima.

Uroczystości rozpoczęły się w czwartek (16 października) w Nidzicy sesją naukową poświęconą twórczości i życiu wybitnego artysty. Prelekcje wygłosili między innymi: Marek Barański, poeta i wieloletni dziennikarz „Gazety Olsztyńskiej”, Ewa Gładkowska z Wydział Sztuki i Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, oraz Małgorzata Jackiewicz-Garniec, dyrektor Galerii Sztuki BWA w Olsztynie, której kiedyś dyrektorował też Skurpski.

Kolejnym punktem było otwarcie wystawy malarstwa, grafiki oraz rysunku Hieronima Skurpskiego. Prace pochodzą z kolekcji Pawła Gawlińsiego oraz zbirów nidzickiego zamku podarowanych miastu przez artystę (w 1990 r. Skurpski przekazał 30 swoich prac, a w 1992 r. kolejnych 30). Prace można oglądać w sali rycerskiej nidzickiego zamku.

W piątek (17 października) o godz. 11 uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 11 im. Hieronima Skurpskiego w Olsztynie wzięli udział w święcie szkoły, połączonym z obchodami 100-lecia urodzin artysty. Z kolei o godz. 18 w Muzeum Warmii Mazur w Olsztynie zostanie otwarta wystawa obrazów, rysunków i grafik Hieronima Skurpskiego ze zbiorów olsztyńskich kolekcjonerów.

Wybitny olsztyński malarz i grafik, Hieronim Skurpski urodził się 17 października 1914 w Skurpiach na Działdowszczyźnie. Studiował w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Do Olsztyna przyjechał w marcu 1945 r. i jego pierwszy zadaniem była organizacja Muzeum Mazurskiego (dzisiaj to Muzeum Warmii i Mazur).

Ratuje książki, zabytki, dziełą sztuki. Pan Hieronim, jak mówią o nim przyjaciele i znajomi, był także założycielem i dyrektorem Galerii Sztuki BWA oraz inicjatorem wielu działań kulturalnych. Zmarł w 2006 roku. Pozostawił po sobie ogromną spuściznę: obrazy, rysunki, grafiki i dzienniki.


MZG, dm, dan

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB